top of page

Największy dar – miłość i wybaczenie (ocena: 6/10)


Przesłanie pożyteczne. Chociaż zamysł główny przekombinowany, a końcówka niepotrzebnie groteskowa.

Podczas kręcenia finału filmu westernowego reżysera nachodzą wątpliwości dotyczące ukazania rywalizacji dobra i zła oraz istoty zachowań ludzkich. Przerywa więc zdjęcia i biegiem wyrusza na spotkanie z ludźmi, którzy doświadczyli niezwykle trudnych sytuacji: ofiary zamachu bombowego, terrorysty winnego za śmierć dziesiątków osób, sprawców i ofiar ludobójstwa w Rwandzie itp.

Znacznym uproszczeniem, pomimo ograniczonego do tego typu produkcji dystrybutora, jest wrzucanie tego filmu do worka religijnego. Rozważań teologicznych jest tutaj bardzo mało, ukazane są konkretne, często drastyczne, przypadki historyczne. Są to historie szokujące ale niezwykle ciekawe, chociaż szyte pod tezę o możliwości przebaczenia i przekucia nienawiści, chęci do zemsty - w miłość, wybaczenie, zrozumienie.


Każda z poszczególnych historii zrealizowana w konwencji dokumentalnej stanowi zamkniętą całość i jako sama w sobie ma wartość poznawczą i artystyczną. Kłuje w oczy jednak zestawienie tych kilku, nieporównywalnych historii w jednym filmie. A już najgorzej jest z groteskową klamrą dotyczącą przemiany reżysera. Sam wątek kręconego filmu stanowiący jakby paralelę pracy twórczej zupełnie nie przekonuje, a zakończenie nie tylko nie stanowi puenty, a wręcz irytuje prostotą.


Dystrybucji zaszkodziła z jednej strony „łatka” kina religijnego, z drugiej brak magnesu dla widzów zainteresowanych tych tematem spowodował klęskę frekwencyjną, brak seansów i szybkie zniknięcie filmu z repertuar. Jeszcze pechowo seans z krzyżykiem zbiegł się z likwidacją kina Praha.


Plusy:

  • ciekawe historie

  • szczytne przesłanie


Minusy:

  • treść pod tezę

  • groteskowa klamra

  • mylne zakwalifikowanie do kina religijnego


Zwiastun:

tytuł oryginalny: El mayor regalo

polska premiera: 8 marca 2019

dystrybucja: Rafael Film

produkcja: USA

rok: 2018

gatunek: komediodramat


  • reżyseria: Juan Manuel Cotelo

  • scenariusz: Juan Manuel Cotelo, Alexis Martinez

  • obsada: Santi Rodríguez, Carlos Aguillo, Inés Sájara, Alejandro Navarro, Carlos Chamarro

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page