Wspomnienie lata – wakacje młodości (ocena: 8/10)
Sarkastyczne brawa dla dystrybutora, który po trzech latach od produkcji, wprowadza ten sentymentalny film na pojedyncze seanse w kinach studyjnych.
Słoneczne wakacje w małym miasteczku. Zasmucony nastoletni syn podąża za matką. Przechodząc przez przejazd kolejowy niespodziewanie się zatrzymuje. Nadjeżdża pociąg. Przerażona matka krzyczy z rozpaczy. To jedynie zakończenie historii. W retrospekcji ukazane są wydarzenia poprzedzające tak dramatyczne zachowanie: samotne wakacje, ojciec na kontrakcie zagranicą, nocne wyjścia odpicowanej matki, przybycie atrakcyjnej dziewczyny.
Woda z Warszawskiego Festiwalu Filmowego 2016
historia dziecka muszącego zmierzyć się z trudną sytuacją, owianą tajemnicą, osadzoną w realiach lat 70-tych, sposób ukazania tego okresu jest niewątpliwą zaletą filmu,
minimalistyczna i wolna narracja, pasująca jednak idealnie do treści filmu,
wiele niedopowiedzeń, widz sam musi domyślać się przekazu reżysera, film wymaga więc wysiłku od odbiorcy,
interesująca obsada aktorska: debiutant Max Jastrzębski, ale także doświadczony Robert Więckiewicz,
melancholijna muzyka plus piosenki Anny Jantar.
Ogień z Falenicy 2019
Nastrojowe kino, ze wstrzemięźliwym scenariuszem i porywającym aktorstwem. Dbałość o odwzorowanie klimatu wakacji w okresie PRL oddanych w charakteryzacji, scenografii i kostiumach, a nawet takich szczegółach jak czołówka lata z radiem. Wielu widzom uruchomią się sentymentalne wspomnienia. Film porusza kwestie typowo społeczno-rodzinne więc abstrahuje od oceny tamtego systemu, dzięki czemu przypominają się sentymentalne elementy jak nieodłączne kryształy w topornych regałach, czy też mikroskopijne szachy. W niezwykły sposób budowana jest dramaturgia. W zasadzie kluczowe elementy, jak romans matki, czy stosunek seksualny koleżanki nie są ukazywane na ekranie, ale w sposób czytelny podane do odczytywania. Z niezwykłą umiejętnością skonstruowano poszczególne sceny, dzięki czemu nawet wylany barszcz na biała sukienkę ma niezwykle mocny wydźwięk. Umiejętność i łatwość z jaką udaje się przekazać i klimat, i istotę historii jest rzadko spotykana, w często przekombinowanym i przeintelektualizowanym kinie. Ten film wręcz porywa do zadumy, zbliża do bohaterów – którzy stają w obliczu trudnych decyzji. Świetnie odczytuj to aktorzy, a role Maxa Jastrzębskiego i Urszuli Grabowskiej wręcz porywają. Jedynie pojawienie się zbyt popularnego jak na taką produkcję Roberta Więckiewicza trochę psuje nastrój. Utyskiwać można również za niepotrzebnie rozwiązane dramaturgicznie zakończenie. Ale to i tak wspaniały film, szkoda że zupełnie nie rozpromowany.
Plusy:
klimat
dramaturgia scen
życiowa historia
aktorstwo
oddanie ducha epoki
zdjęcia
Minusy:
Robert Więckiewicz
dopowiedziane zakończenie
Zwiastun:
Polska premiera: 8 marca 2019 (dwa lata po produkcji!!!!)
Produkcja: Polska
Rok: 2016
Gatunek: dramat
reżyseria i scenariusz: Adam Guziński
obsada: Max Jastrzębski, Urszula Grabowska, Robert Więckiewicz, Paulina Angielczyk, Jakub Lustyk