top of page

Zestaw filmów krótkometrażowych nominowanych do Oscara


O ile nominacje oscarowe budzą ogólnie wiele wątpliwości, o tyle w przypadków produkcji krótkometrażowych poziom jest wysoki, a zdarzają się prawdziwe perełki. Tutaj selekcja jest wręcz wzorowa – każdy w filmów się na swój sposób wyróżnia. Mimo tego dotarcie do tych produkcji jest niełatwe. Na szczęście warszawski kino Elektronik już drugi rok z rzędu organizuje specjalne pokazy. W tym roku zainteresowanie było rekordowe, chociaż pokaz był niefortunnie już po gali oscarowej. Ciekawostką jest to, że cztery na pięć filmów opowiadały historie małych dzieci.


Matka – telefon od dziecka z plaży (ocena 8/10)

Matka z babką odbierają w domu telefon od swojego małego synka. Opisuje on, że ojciec zostawił go samego na plaży i długo nie wraca. Dziecko nie wie co ma robić, jest co raz bardziej wystraszone, a w dodatku pada bateria w telefonie. Co gorsze to nie koniec problemów. Jak w takiej sytuacji ma zareagować bezradna matka?

Bezradność wobec nieuchronnej tragedii. Siłą przekazu polega na tym, że wszystko dzieje się w wyobraźni widza. Na podstawie szczątków rozmowy telefonicznej można sobie wyobrazić miejsce wydarzeń, jednak ani przez moment nie wychodzimy poza zwyczajne mieszkanie. Prawdziwy dramat przeżywa jednak bezradna matka, co zostało znakomicie uchwycone dzięki znakomitej roli aktorskiej. Niesamowicie mocny, wciągający film, w pełni zasługujący na nominacje.


Zwiastun:

Tytuł oryginalny: Madre

Produkcja: Hiszpania

Rok: 2018

 • reżyseria i scenariusz: Rodrigo Sorogoyen

 • obsada: Marta Nieto, Blanca Apilánez, Álvaro Balas, Miriam Correa


Drapieżnik – zabawy dzieci (ocena 8/10)

Dwóch przyjaciół stale ze sobą rywalizuje. Robią sobie żarty, biegają po zakazanych miejscach. Gdy trafiają do kopalni odkrywkowej, gra zaczyna się toczyć o znacznie poważniejszą stawkę. Zabawa w ułamku sekundy zamienia się w rozpaczliwą próbę ratowania życia.

Film był już prezentowany w Polsce w ramach internetowego French Film Festival. Poruszający obraz. Tragedia wisi w powietrzu, napięcie narasta, a dosłownie ukazany finał potęguje wrażenie. Rewelacyjne role dzieciaków, aż by się chciało wejść w ekran i przetrzepać im skórę, zapobiegając nieuchronnej tragedii.


Film:

Tytuł oryginalny: Fauve

Produkcja: Kanada

Rok: 2018

 • reżyseria i scenariusz: Jeremy Comte

 • obsada: Félix Grenier, Alexandre Perreault, Louise Bombardier


Marguerite – starość nie radość (ocena 6/10)

Opieka nad starsza kobietą. Bliski kontakt sprzyja zwierzeniom. Wychodzi orientacja seksualna opiekunki, co rozbudza wspomnienia z młodości staruszki.

Takie powinno być kino LGTB. Z dużą dozą czułości i sympatii traktujące osoby o innych orientacjach. To także film o starości, niewykorzystanych możliwościach życiowych. Momentami przygnębiające, ale życiowo niezwykle dojrzałe. Stonowany klimat, wolne tempo tylko uwypuklają przekaz filmu. Wzruszające. Ale trochę za mało jak na główną nagrodę.


Zwiastun:

Produkcja: Kanada

Rok: 2018

 • reżyseria i scenariusz: Marianne Farley

 • obsada: Béatrice Picard, Sandrine Bisson


Zatrzymanie – Plac Zabaw (ocena 8/10)

Wstrząsająca sprawa brutalnego morderstwa dwóch małoletnich sprawców na porwanym z centrum handlowego małym chłopcu. Film ukazuje rekonstrukcje z przesłuchań podejrzanych. Prawda bardzo powoli wychodzi na jaw.

Polski „Plac Zabaw” poruszał ten temat trochę od innej strony. To taka bardziej paradokumentalna próba odnalezienia odpowiedzi na genezę tej strasznej zbrodni. Momentami wgniata w fotel. Odpowiedni na krótszy format, bo jako długometrażowy film mogłoby trochę przynudzić.


Zwiastun:

Tytuł oryginalny: Detainment

Produkcja: Francja

Rok: 2018

 • reżyseria i scenariusz: Vincent Lambe


Skin – laureat Oscara (ocena 8/10)

Biała rodzina: ksenofobiczna, rasistowska, wręcz nazistowska. Jada z młodych chłopakiem uczyć go strzelać. W drodze powrotnej dochodzi do scysji z czarnym mężczyzną w sklepie.

W sumie to kino zemsty: przemyślanej, pomysłowej, tragicznej w skutkach. Nic dziwnego, że akurat ten film zyskał przychylność Akademii. Jest świetnie skonstruowany, wiarygodnie odegrany, z mocnym zakończeniem. Wpisuje się dodatkowo tak popularną w USA tematykę dyskryminacji rasowej. Może jest trochę przerysowany, ale to w końcu tylko film.


Zwiastun:

Produkcja: USA

Rok: 2018

 • reżyseria: Guy Nattiv

 • scenariusz: Guy Nattiv na podstawie powieści Sharon Maymon

 • obsada: Jonathan Tucker, Danielle Macdonald, Jackson Robert Scott, Ashley Thomas, Lonnie Chavis, Shelley Anne Francisco


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
 • Twitter Social Icon
bottom of page