top of page

Kobiety mafii 2 – aktorsko rządzi Warnke (ocena 4/10)


Filmy Patryka Vegi należy rozpatrywać z punktu widzenia jego widzów, których gromadzi tak wielu że nie sposób doceniać tej nowej fali w polskim kinie. Ale nawet oni mogą więc wiele wątpliwości do poziomu drogiej części historii kobiet mafii.

Niania robi interes z Kolumbijczykami. Siekiera w Maroku. Spuchnięta Anka - poniżana w więziennej celi. Do grona bohaterek dołączy jeszcze jedna, zagraniczna, kolumbijska, wyłowiona niczym syrena przez polskiego mafiozę na środku morza. Nie zostanie jednak zaakceptowana przez córkę wybawiciela Stellę mającą również swoje przestępcze ambicje.

Film ma scenariusz mozaikowy opowiadając, w oderwaniu od siebie, wątki kilku bohaterek. Taka forma wymaga odpowiedniej kompozycji, rozłożenia akcentów, wyważenia czasu ekranowego. I z tym Vega ma tak duże problemy, że przez większość czasu oglądanie tej produkcji jest dla widza irytujące. Poszczególne wątki są przedłużane kosztem innych, przez co można się pogubić który stanowi główną historię. Często gdy dany wątek zdominuje już fabułę, nagle znika na ładnych kilkadziesiąt minut. Szczególnie źle potraktowana jest tutaj, zarówno w więzieniu, jak i przez scenarzystów – Anka. Jej historia jest zasygnalizowana kilkoma, brutalnymi zresztą, ale niezłymi komediowo, scenami, po czym znika na dobrych 40 minut.

Ponad dwie godziny całego metrażu to też zdecydowanie za dużo, szczególnie że nie ma to żadnego uzasadnienia. Ten sam materiał lepiej przygotowany w postprodukcji mógłby zaowocować całkiem przyzwoitą, strawną czasowo komedią sensacyjną. Dlaczego Vega tego nie robi – serwując kolejny przerośnięty i nieprzygotowany film, trudno dociec. Na złość krytykom, którzy nigdy go nie rozpuszczali? Czy też z wrodzonej złośliwości? W końcu to także odbije się na opiniach widzów, którzy jego filmy traktują jako kinowe wydarzenie roku.

Dużym rozczarowaniem jest również poziom poczucia humoru. Nie ma bowiem nawet tego charakterystycznego dla kina Vegi, a brak Tomasza Oświecińskiego, wytłumaczalny scenariuszowo, jest nieakceptowalny. Brakuje mocnych, absurdalnych, nawet wulgarnych tekstów. Te które można usłyszeć w zwiastunie to faktycznie jedyne mocniejsze kawałki, ale publiczność już zaznajomiona z zajawkami nawet wówczas się nie śmieje.

Nie śmieje się także dlatego, że zamiast humoru Vega tym razem postawił na szokowanie. Owszem, nigdy jego filmy nie unikały scen brutalnych. Ale tym razem przeszedł samego siebie, i konia z rzędem komuś kto przetrwa bez zamykania oczu potraktowanie jednego z warszawskich czyścicieli kamienic – notabene wątek który również zasłużył na rozbudowanie.

Znowu kłania się brak postprodukcji – jedna scena do wycięcia, lepsze umiejscowienie tego wątku – a film od razu nabrałby dodatkowej wartości.

Na szczęście odnajdują swoje miejsce w tym całym chaosie aktorzy, czytaj „aktorki” – chociaż może nie tylko. Przede wszystkim Katarzyna Warnke, która w tej serii gra swoją rolę życia, nic to że tak skrajnie przerysowaną.

W „dwójce” dostała jeszcze trudniejsze zadanie, bo jej wątek jest traktowany po macoszemu. A mimo wszystko ciągnie ten film i każde jej pojawienie się na ekranie jest odżywczym powiewem absurdalnej, przerysowanej, ale zabawnej komedii. Przy okazji roli Warnke należy również zwrócić uwagę na świetną charakteryzację – te sceny więzienne to było duże wyzwanie.

Na pochwałę zasługuje również Agnieszka Dygant, która zupełnie się nie przejmuje że nie pasuje do swojej brutalnej roli i gra swoje. Ma co prawda gorsze sceny w tym filmie, ale ogólnie broni się konsekwencją aktorską.

Jej rola cierpi na pojawieniu się nowej postaci odgrywanej przez aktorkę zagraniczną – Kolumbijkę Angie Cepeda – ta tworzy perfekcyjny obraz kobiety pozbawionej jakichkolwiek skrupułów zagarniając dla siebie charyzmatyczny obraz kobiet „złej”.

Całkiem nieźle jest również na drugim planie, wyróżniają się nawet postacie męskie, jak chociażby Piotr Adamczyk udowadniający że potrafi wiarygodnie zagrać każdą postać.

Nie można mieć zastrzeżeń do warstwy realizacyjnej. Efektowny montaż, ładne zdjęcia, nie ograniczono się do polskich lokalizacji, kręcono w Kolumbii, Dubaju, Maroko, Hiszpanii i Niemczech. Budżet pozwalał na wiele i wykorzystano te możliwości, w końcu wystarczyło nawet na zagranicznych aktorów. Ale co tam aktorzy, jest nawet niedźwiedź, prawdziwy, na rowerze, efektowny desant ze śmigłowca, czy też karambol na autostradzie. Pod tym względem amatorzy kina sensacyjnego powinni być usatysfakcjonowani, chociaż jak wiadomo zbyt wiele nowego wymyślić się już nie da.

Nie ma sensu oczywiście zniechęcać fanów twórczości Patryka Vegi do tego filmu, chociaż wygląda on na najsłabszy do poprzednich jego produkcji. Może czasami jednak warto przemyśleć, posłuchać opinii innych, dokonać korekt (przede wszystkim – cięć!). Bo jak już się wielu równie popularnych twórców przekonało – łaska widza na pstrym koniu jeździ. W końcu jak się nie trudno domyślić kobiety mafii wrócą, a wówczas widzowie znów będą potrzebni.


Plusy:

 • Katarzyna Warnke

 • realizacja scen sensacyjnych

 • zdjęcia

 • Angie Cepeda

 • charakteryzacja

Minusy:

 • kompozycja scenariusza

 • chaos reżyserski

 • brutalizacja

 • brak poczucia humoru

 • za mało "spuchniętej" Anki

 • za długie


Zwiastun - wersja bez cenzury:

Produkcja: Polska

Rok: 2019

Premiera: 22 lutego 2019 r.

Dystrybucja: Kino Świat

Gatunek: komedia sensacyjna


 • reżyseria: Patryk Vega

 • scenariusz: Olaf Olszewski, Patryk Vega

 • zdjęcia: Mirosław Kuba Brożek

 • montaż: Tomasz Widarski

 • muzyka: Łukasz Targosz

 • dźwięk: Maciej Pawłowski

 • charakteryzacja: Maja Łukaszewicz

 • kostiumy: Małgorzata Bednarek Chumokou

 • obsada: Katarzyna Warnke, Agnieszka Dygant, Aleksandra Popławska, Aleksandra Gawłowska, Angie Cepeda, Joanna Jędrzejczyk, Marzena Rogalska, Piotr Adamczyk, Enrique Arce, Amin Bensalem, Janusz Chabior, Otar Saralidze, Damian Kret, Patryk Pniewski, Wojciech Bocianowski, Krzysztof Czeczot, Filip Guźla, Michał Karmowski, Damian Kowalski, Szymon Radzimierski, Michał Sobolewski

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
 • Twitter Social Icon
bottom of page