top of page

Ralph Demolka w internecie – świat gier w czasach internetu (ocena 7/10)


Konfrontacja dawnych gier komputerowych ze współczesnym światem Internetu. Pomysłowa i pełna inwencji wizja. A co najważniejsze – także edukacyjna.

Ralph i Wandelopa wciąż tkwią w swoich trochę już staromodnych grach. Co prawda pojawia się także u nich nowy wynalazek (Wi-fi), ale w salonach gier nie brakuje jeszcze zwolenników gier starej daty. Wandelopa zaczyna jednak być znudzona powtarzającymi się trasami rajdowymi. Od czego ma się przyjaciela – Ralph wyrąbie jej nową, ekstremalnie trudną. Podczas testowania dojdzie do uszkodzenia kierownicy. W salonie gier nie ma zastępczej, jedynym rozwiązaniem jest kupno poprzez ten cały Internet – co współczesna młodzież ogarnia w try miga, ale dla bohaterów starych gier jest to niczym wiedza tajemna. Ich determinacja i dobroć spowoduje jednak, ze nie przestraszą się nowym wyzwań – szczególnie że będzie to misja de facto o przetrwanie.

To druga część animacji o przygodach popularnego swojego czasu Ralpha z gry o totalnej demolce. Bohaterowie pozostają pozytywni, urok z pierwszej części nie przemija. „Dwójka” wnosi wiele ciekawego do ich egzystencji, nie przeszkadza jednak ich wciąż lubić i kibicować w trudnych, nowych okolicznościach. Ralph, dobroduszny, acz często zbyt prosty w obyciu, z trudem próbuje się odnaleźć, a jego przywiązanie do przyjaciółki pociąga za sobą ekstremalne konsekwencje w finałowej (znakomitej animacyjnie) sekwencji, przy okazji uwypuklając zagrożenia płynące z sieci. Jeszcze ciekawiej rozegrany jest motyw dziewczyny, która ma wyraźne problemy egzystencjonalne, często się zawiesza jakby jej istnienie było zagrożone. Wyraźnie szuka nowego miejsca dla siebie, jednak aby porzucić swój dawny świat nieunikniony jest konflikt z najbliższym przyjacielem. Motyw znudzenia i porzucenia zabawek, wykorzystywany już w animacjach (kolejne części „Toy Story”), wybrzmiewa z nową mocą. Poprowadzony jest bardzo sprawnie, co jest atrakcją także dla widza dorosłego.


Dla młodszych widów animacja ma swoje atuty: efektowna, kolorowa, z ciekawymi postaciami, także nowymi (chociaż raczej o niewielkim znaczeniu dla fabuły), dużo akcji, efektownych pościgów, czyli tego wszystkiego co wciąż może przyciągać do starych gier komputerowych.

Dialogi są utrzymane w humorystycznym nastroju, wiele tekstów pozostaje na dłużej, nawet jeżeli kilka z nich to suchary starej daty, co w sumie też ma swoje wytłumaczenie z uwagi na rodowód bohaterów.

Największym atutem drugiego filmu o Ralphie jest wnikliwe spojrzenie na Internet. Przenikliwe, humorystyczne, ale pełne ciekawych spostrzeżeń. Wyszukiwarka z tendencją do autouzupełniania, wszechobecne reklamy, wyskakujące okienka, płatności, przypomnienia, pojawia się nawet dark web. Twórcy znakomicie czują współczesne zagrożenia, i podprogowo przekazują je zafascynowanej siedzeniem w smartfonie młodzieży. Ten film ma pod tym względem walory edukacyjne. Uczy i ostrzega – bawiąc. I to chodzi w kinie familijnym.


Można jedynie mieć wątpliwości, czy trochę nie przeszarżowano z atmosferą napięcia. Są momenty, gdy film robi się mroczno, destrukcyjnie i nawet przerażająco. Pod tym względem rekomendowany powinien być dla bardziej dojrzałej młodzieży. Dla młodszych pozostaje jednak dobrą zabawą.


Nieuniknione są elementy reklamowe, pojawiają się tutaj bowiem praktycznie wszystkie znane aplikacje internetowe. Z tego filmu widać również jakimi korporacjami stały się największe firmy internetowe. Może to trochę razić, ale jest niezbędne żeby uwiarygodnić przygodę bohaterów.


Najnowszy Ralph Demolka to ta udana animacja, która rozbawi dzieciaków, podprogowo zawiera edukacyjny przekaz, spodoba się dorosłym (tez często zachowującym się jak dzieci w zetknięciu ze światem Internetu). Godna polecenie pod każdym względem.


Plusy:

 • ukazanie zagrożeń Internetu

 • sympatyczni bohaterowie

 • dowcipne dialogi

 • sprawny scenariusz

 • atrakcyjna animacja


Minusy:

 • przewidywalne

 • momentami zbyt mroczne

 • wszechobecny product placement

 • słabe 3D

 • przeciętny polski dubbing


Zwiastun:

Tytuł oryginalny: Ralph Breaks the Internet

Polska premiera: 11 stycznia 2018

Produkcja: USA

Rok: 2018

Gatunek: animacja


 • reżyseria i scenariusz: Rich Moore, Phil Johnston

 • obsada: John C. Reilly, Sarah Silverman, Gal Gadot, Taraji P. Henson, Jack McBrayer

 • polski dubbing: Olaf Lubaszenko, Jolanta Fraszyńska, Katarzyna Dąbrowska, Anna Gorajska

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
 • Twitter Social Icon
bottom of page