top of page

Ramen, smak wspomnień – ramen przy Mokotowskiej (ocena 5/10)


Jak ktoś się przypadkowo wybierze na ten film, to musi pamiętać o jednym: być z pełnym żołądkiem.

Masato (Takumi Saitoh) jest początkującym kucharzem, dopiero praktykującym u swojego ojca. Po śmierci rodziców rusza w sentymentalną podróż do kraju gdzie się oni poznali - Singapuru, w celu poznania tajników kuchni i kultury tamtejszego rejonu.

Jak ktoś ma ochotę na ramen, tradycyjną azjatycką potrawę – coś na kształt zupy z makaronem, mięsem (boczkiem na przykład) i wodorostami, to warto polecić uroczą knajpkę przy Placu Zbawiciela – wylot Mokotowskiej, gdzie dodatkowo w azjatyckiej atmosferze można zjeść to danie. Film tylko narobi smaku. Ale niestety pod względem filmowym rarytasem nie jest. A nużącym, ciągnącym się jak spaghetti niewiele wnoszącym pasztetem filmowym. Za to prezentacja potraw – ślinka cieknie. Stąd lepiej najpierw zawitać na dobrym obiedzie. A może nawet i do tego obiadu wystarczy się ograniczyć.


Bardzo brakuje przede wszystkim szerszego potraktowania Singapuru – jako kraju o specyficznej społeczności (sukces gospodarczy przy ograniczaniu swobód obywatelskich i surowym systemie prawnym) i ciekawej historii (japońska okupacja). Praktycznie ograniczono do zera te zagadnienia, a więcej można się dowiedzieć z internetowego szperania. Jedzenie to jeszcze nie całe życie. Z drugiej strony podczas podróżowania punkt obowiązkowy – posmakować miejscowych smaków.


Zamiast reżyser „poszedł” w rodzinny konflikt, oczywiście jedynie w przerywnikach pomiędzy przyrządzeniem potrwa: babcia, która ma jakieś zadawnione pretensje i również wnuczka przyjmuje z powściągliwością. Ten wątek generuje jednak często niezrozumiałe retrospekcje, a także jest co najwyżej przeciętnie zrealizowany dramaturgicznie , dialogowo i montażowo.


Zwolennicy gotowania, smakosze kuchni azjatyckiej i miłośnicy tamtejszej kultury mogą jednak odnaleźć się w tej produkcji i uznać wizytę w kinie za udaną.


Film był prezentowany na warszawskim festiwalu Wiosna Filmów i po wielu miesiącach doczekał się dystrybucji. Może powinna być łączona z degustacją?


Plusy:

 • wysmakowane potrawy

 • ukazanie azjatyckich zwyczajów kulturowych

 • ciekawe aforyzmy

 • lokalna muzyka


Minusy:

 • nużący

 • ubogi w dialogi i akcję

 • słabo ukazany watek rodzinnych zaszłości

 • brak ukazania społeczności Singapuru

Zwiastun:

Tytuł oryginalny: Ramen Teh

Polska premiera: 28 grudnia 2019

Dystrybutor: Aurora Films

Produkcja: Francja, Japonia, Singapur

Rok: 2018

Gatunek: dokument


 • reżyseria: Eric Khoo

 • obsada: Takumi Saitoh, Mark Lee, Jeanette Aw, Tsuyoshi Ihara, Tetsuya Bessho, Seiko Matsuda

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
 • Twitter Social Icon
bottom of page