Ramen, smak wspomnień – ramen przy Mokotowskiej (ocena 5/10)

January 13, 2019

Jak ktoś się przypadkowo wybierze na ten film, to musi pamiętać o jednym: być z pełnym żołądkiem.

Masato (Takumi Saitoh) jest początkującym kucharzem, dopiero praktykującym u swojego ojca. Po śmierci rodziców rusza w sentymentalną podróż do kraju gdzie się oni poznali - Singapuru, w celu poznania tajników kuchni i kultury tamtejszego rejonu.

Jak ktoś ma ochotę na ramen, tradycyjną azjatycką potrawę – coś na kształt zupy z makaronem, mięsem (boczkiem na przykład) i wodorostami, to warto polecić uroczą knajpkę przy Placu Zbawiciela – wylot Mokotowskiej, gdzie dodatkowo w azjatyckiej atmosferze można zjeść to danie. Film tylko narobi smaku. Ale niestety pod względem filmowym rarytasem nie jest. A nużącym, ciągnącym się jak spaghetti niewiele wnoszącym pasztetem filmowym. Za to prezentacja potraw – ślinka cieknie. Stąd lepiej najpierw zawitać na dobrym obiedzie. A może nawet i do tego obiadu wystarczy się ograniczyć.

 

Bardzo brakuje przede wszystkim szerszego potraktowania Singapuru – jako kraju o specyficznej społeczności (sukces gospodarczy przy ograniczaniu swobód obywatelskich i surowym systemie prawnym) i ciekawej historii (japońska okupacja). Praktycznie ograniczono do zera te zagadnienia, a więcej można się dowiedzieć z internetowego szperania. Jedzenie to jeszcze nie całe życie. Z drugiej strony podczas podróżowania punkt obowiązkowy – posmakować miejscowych smaków.

 

Zamiast reżyser „poszedł” w rodzinny konflikt, oczywiście jedynie w przerywnikach pomiędzy przyrządzeniem potrwa: babcia, która ma jakieś zadawnione pretensje i również wnuczka przyjmuje z powściągliwością. Ten wątek generuje jednak często niezrozumiałe retrospekcje, a także jest co najwyżej przeciętnie zrealizowany dramaturgicznie , dialogowo i montażowo.

 

Zwolennicy gotowania, smakosze kuchni azjatyckiej i miłośnicy tamtejszej kultury mogą jednak odnaleźć się w tej produkcji i uznać wizytę w kinie za udaną.

 

Film był prezentowany na warszawskim festiwalu Wiosna Filmów i po wielu miesiącach doczekał się dystrybucji. Może powinna być łączona z degustacją?

 

Plusy:

 • wysmakowane potrawy

 • ukazanie azjatyckich zwyczajów kulturowych

 • ciekawe aforyzmy

 • lokalna muzyka

 

Minusy:

 • nużący

 • ubogi w dialogi i akcję

 • słabo ukazany watek rodzinnych zaszłości

 • brak ukazania społeczności Singapuru

Zwiastun: 

Tytuł oryginalny: Ramen Teh

Polska premiera: 28 grudnia 2019

Dystrybutor: Aurora Films

Produkcja: Francja, Japonia, Singapur

Rok: 2018

Gatunek: dokument

 

 • reżyseria: Eric Khoo

 • obsada: Takumi Saitoh, Mark Lee, Jeanette Aw, Tsuyoshi Ihara, Tetsuya Bessho, Seiko Matsuda

 

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
 • Twitter Social Icon