Amatorzy – małomiasteczkowość Lafros (ocena 4/10)

January 12, 2019

Szwedzka produkcja paradokumentalna, która prawie niczym nie zachęca.

W małym szwedzki miasteczku ma zainwestować zagraniczny koncern w nowy supermarket. Mieszkańcy decydują przygotować na to wydarzenie specjalny amatorski film promujący lokalne zwyczaje, uroki przyrody i codzienne życie mieszkańców. A że kamerę obecnie może mieć każdy, jeśli nie profesjonalną to w telefonie komórkowym, to do projektu przystępują chętni.

Trudno powiedzieć po co powstał ten film. Jeszcze trudniej po co się pojawia w polskich kinach. Fakt, że niszowo: na krótko, praktycznie nie zauważalnie. Jakby nie falenicka Stacja to mógłby zupełnie umknąć. Na festiwalach typu Transatlantyk może nawet wzbudzić zainteresowanie, i jak widać TUTAJ takowe wzbudzał, ale w dystrybucji kinowej nie ma szans (fakt, że była ona odkłada, a w końcu ustalona na mało kinowy okres międzyświąteczny). Także w żadnej innej: telewizyjnej, czy na platformie. Nieudany projekt i tyle.

 

Siląc się na odnajdywanie jakichkolwiek pozytywów wyróżniają się dwie sceny odnoszące się do moralnych aspektów produkcji filmowej: imigrant głośno protestujący gdy przerywa mu się na potrzeby nakręcenia sceny proceder łowienia ryb i spotkania reżysera z młodzieżą wskazująca na kontrowersyjne ukazywanie nagości. Ale to wszystko co można z tego filmu wyciągnąć.

 

Jest on dodatkowo kiepsko zrealizowany, dłuży się, a na końcu okazuje się że nie miał żadnego punktu docelowego. Supermarket SPOILER nie zostanie otworzony w Lafros … Nie było sensu kręcić ani filmu w filmie, ani samego filmu.

 

Pewnie mógłby ten film być obrazkiem współczesnej Szwecji, w której idea socjalistycznego podziału dóbr poniosła największą porażkę, ale twórcy „Amatorów” jedynie prześlizgują się nad kluczowymi dla tego społeczeństwa tematami społecznymi. A szkoda, bo sam fakt, że w rzekomo bogatej Szwecji supermarket staje się zbawieniem niczym w najbardziej zapomnianym zakątku Polski jest ciekawą kontestacją.

 

Plusy:

 • moralne aspekty tworzenia sztuki filmowej

 • dwie dobrze skomponowane sceny (zdjęcia nad rzeką, rozmowa w szkole)

 

Minusy:

 • bezsensowny pomysł

 • słaba realizacja

 • nużący

 • bez celu

 • niewykorzystany wątek społeczny współczesnej Szwecji

 

Zwiastun:

Tytuł oryginalny: Amatörer

Polska premiera: 28 grudnia 2018

Dystrybucja: Bomba Film

Produkcja: Szwecja

Rok: 2018

Gatunek: paradokument

 

 • reżyseria: Gabriela Pichler

 • scenariusz: Gabriela Pichler, Jonas Hassen Khemiri

 • obsada: Zahraa Aldoujaili, Yara Aliadotter, Fredrik Dahl, Shada Ismaeel, Maria Nohra, Jan Cruseman, Susanne Hedman

 

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
 • Twitter Social Icon