top of page

Spider-Man Uniwersum – dziwniej być nie mogło (ocena 5/10)


Film, który zbiera tyle pochwał jest produkcją co najwyżej przeciętną. Duże rozczarowanie i zaskoczenie pozytywnymi ocenami.

Czarnoskóry syn policjanta z Nowego Jorku prowadzi spokojne życie: wstydzi się zachowania ojca, kocha w koleżance ze szkoły, sumiennie podchodzi do obowiązków. Jednak ugryzienie przez pająka zmienia jego życie. Jak się okazuje podobnie jak rzeszę innych osób. Wielokrotnie ratujący miasto Spider-Man okazuje się nie być sam.

Scenariusz tego typu produkcji nie może być wyznacznikiem. Jednak w tej produkcji jest wyjątkowo irytujący. Wątki są pomieszane, wyciszane, chaotycznie przedstawiane, nie spójne, a nade wszystko kompletnie nie wciągające. Dobrze, że przynajmniej główny bohater jest w miarę sympatyczny, chociaż jego rozterki są trudne do zrozumienia. Wymagana jest również znajomość bohaterów komiksowych, bo pojawia się och wiele, a każdy jakiś tam kontekst ma – pod warunkiem, że widz jest pasjonatem tego rodzaju kina. Przypadkowy widz, a tacy też się zdarzają, raczej nie ma szans.


Jednak nie sama historia jest najważniejsza. To powinno być kino efektowne. A pod tym względem jest wprost tragicznie. Film wygląda jakby był stylizowany na kino starszej daty, ale takie chcące być wciąż atrakcyjne. W efekcie zatrzymuje się w pół drogi, a sceny dynamiczne są wręcz nudne, kompletnie nie wciągające. Jak tego rodzaju kino usypia – to nie jest dobrze. Dla równowagi całkiem dobrze zrealizowane są fragmenty kameralne: gdy na ekranie bohaterowie rozmawiają jest OK, gdy ze sobą walczą – jest bardzo daleko od OK.


Rozczarowaniem jest również dozowanie poczucia humoru. Większy akcent położony na aspekty poważne, typu: co zrobić żeby sprostać superbohaterskiemu wyzwaniu. Bardzo jednak brakuje tutaj luzu, który mógłby ocieplić monotonny klimat.Zwiastun:

Tytuł oryginalny: Spider-Man: Into the Spider-Verse

Produkcja: USA

Rok: 2018

Polska premiera: 25 grudnia 2018

Gatunek: fantasy


  • reżyseria: Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman

  • Scenariusz: Phil Lord, Rodney Rothman

  • Obsada: Shameik Moore, Jake Johnson, Hailee Steinfeld, Mahershala Ali, Brian Tyree Henry

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page