top of page

Dlaczego jesteśmy kreatywni? – 50 osób, 30 lat (ocena 5/10)


Pięćdziesięciu rozpoznawalnych ludzi odpowiada na to samo pytanie o przyczynę kreatywności.

Przez 30 lat na pytanie o kreatywność odpowiadali znani, rozpoznawalni ludzie sztuki (kina, teatru, malarstwa, muzyki, książki), nauki i polityki. Ich odpowiedzi zostały zmontowane, poprzedzielane animowanym wstawkami i zebrane do jednego filmu, który z nie małą pewnością siebie prezentują twórcy szerokiej (?) publiczności.

Wbrew dobremu samopoczuciu twórców – to się nie mogło udać. Po pierwsze wymyślone pytanie wcale nie jest tak odkrywcze i interesujące. Są zresztą rozmówcy, szczególnie politycy, którzy nie bardzo rozumieją o co zostali zapytani. Po drugie wypowiedzi są zbyt krótkie i jest ich zbyt wiele. Nie sposób zapamiętać nawet tych najciekawszych, a po seansie wszystko się zlewa. Konia z rzędem temu, kto prawidłowo przypomni jak odpowiedział na przykład tak rozpoznawalny Michaił Gorbaczow.

Na niewiele się zdają ładnie zaanimowane wstawki. Mają one odciążyć efekt gadających głów, ale w niewielkim stopniu komentują, czy uzupełniają materiał mówiony.

Jeżeli częstym zarzutem wobec dokumentów jest nasilenie gadających głów, to tutaj są tylko i wyłącznie one.


Sukcesem twórców jest dotarcie do tak szerokiego i różnorodnego grona – jednak efekt i pracy to typowa „sztuka dla sztuki”. Dużo lepszym pomysłem byłoby wybrać np. 10 bohaterów i porozmawiać z nimi dłużej. Wówczas coś by z tego wszystkiego zostało również w głowie widza, jak np. w znakomitym filmie „Człowiek”). Niepotrzebnie również włączona wypowiedź Busha (akurat zmarłego w okresie wprowadzenia filmu na polskie ekrany), który najwyraźniej nie zrozumiał pytania – jeżeli twórcy chcieli go tym samym ośmieszyć to raczej źle to świadczy o nich.


Problemem jest również rozpiętość czasowa. Otóż pytanie było zadawane przez okres aż 30 lat. Co prawda jest ponadczasowe, jednak wyraźnie widać różnice pokoleniowe.

Najciekawsza w tym projekcie pozostaje więc lektura znanych nazwisk, które się pojawiły w trakcie projekcji, tylko że niektórzy ledwie na kilkanaście sekund.


Plusy:

  • atrakcyjny zestaw rozmówców

  • wstawki animowane


Minusy:

  • kiepskie pytanie

  • za krótkie wypowiedzi

  • słaba kompozycja


Zwiastun:

Tytuł oryginalny: Why Are We Creative: The Centipede's Dilemma

Polska premiera: 16 listopada 2018

Dystrybutor: Mówi Serwis

Produkcja: Niemcy

Rok: 2018

Gatunek: dokument

Festiwale: Warszawski Festiwal Filmowy – pokazy specjalne


  • Reżyseria: Hermann Vaske

  • Obsada: Angelina Jolie, David Bowie, Jim Jarmusch, Harvey Keitel, Quentin Tarantino, Jeff Koons, David Hockney, Marina Abramović, Björk, Bono, Hawkins, Nelson Mandela, Michaił Gorbaczow, Goerge H. W. Bush, Pedro Almodóvar, Jaser Arafat, Dalajlama, Spike Lee, Yoko Ono, Nick Cave, John Cleese, Jimmy Page, Vivienne Westwood, Umberto Eco, Bill Gates, Michael Haneke, Michael Madsen, Willem Dafoe, George R.R. Martin, Slavoj Żiżek, Ai Weiwei

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page