top of page

Dzień, w którym mój ojciec stał się krzakiem – wojna w percepcji dziecka (ocena: 5/10)


Przydługawy tytuł to nie jedyny mankament, tego nie wiadomo do kogo skierowanego, filmu.


Toda jest wychowywana przez tatę i babcię. Mieszka nad cukiernią, więc jej codziennym rytuałem jest próbowanie świeżych, pysznych specjałów. Ta idylla jednak pryska, gdy ojciec zostaje powołany do służby wojskowej. Nic dziwnego, że mała dziewczynka nie pojmuje dlaczego tak drastycznie zabrano jej szczęśliwe dzieciństwo. Szczególnie, że zostaje wysłana w świat, a więc także na wyroby cukiernicze nie może już liczyć.


To film, który zapewne w swoim zamiarze miał ukazać percepcję dziecka w obliczu niezrozumiałego konfliktu dorosłych. W sposób oczywisty ma to doprowadzić do konkluzji jak bezsensowne są wojny, niszczące szczęście zwykłych obywateli. Niestety twórcy nie byli w stanie wiarygodnie doprowadzić do takiego przeświadczenia. Film w zasadzie, poza pojedynczymi scenami, unika wojny – jest to rzeczywistość z dala od frontu, ale to tylko pogarsza sytuację. Fabuła popada w zasadzie w nudę, niewiele się dzieje, a samotności dziewczynki nie udaje się wiarygodnie oddać.


Największy problem jest chyba z zakwalifikowaniem tego filmu. Dla dorosłych jest zbyt naiwny i dziecięcy. Dla młodszych może być zwyczajnie nużący i nie zrozumiały. Nawet jeżeli zamiar był szczytny, to realizacja pozostawia wiele do życzenia. To zresztą mankament częsty w filmach z krajów Beneluxu, gdy twórcy maj jakiś pomysł, ale największy problem jest z jego przełożeniem na atrakcyjny (czy to dla młodszego pokolenia, czy dla rodziców) język filmowy.


To kolejny przypadek, gdy do repertuaru kinowego wprowadzany jest film, nie tylko wyprodukowany dwa lata wcześniej, ale także taki który miał już swoją emisję telewizyjną. Jakie są motywacje dystrybutorów (Bomba Film tym razem), żeby zapychać repertuar pozycjami na które pofatygują się chyba tylko nieświadomi tego faktu widzowie – trudno dociec.


Plusy:

  • tematyka – dziecko w obliczu wojny


Minusy:

  • brak grupy docelowej

  • wolne tempo

  • przeciętna realizacja

Zwiastun:

Tytuł oryginalny: Toen mijn vader een struik werd

Polska premiera: 5 października 2018

Dystrybutor: Bomba Film

Produkcja: Belgia, Chorwacja, Holandia

Rok: 2016

Gatunek: familijny

  • reżyseria: Nicole van Kilsdonk

  • scenariusz: Nicole van Kilsdonk, Maureen Versprille

  • obsada: Celeste Holsheimer, Matsen Montsma, Teun Kuilboer, Anneke Blok, Noortje Herlaar

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page