Ratunku, zmniejszyłem rodziców – dźwięk w kinie Praha (ocena: 4/10)

July 21, 2018

Kiepski film, który niespodziewanie wzbudził po seansie duże emocje.

Kontynuacja równie słabego: „Ratunku, zmniejszyłem nauczycielkę”. Albo niemieckie kino familijne jest wyjątkowo niskich lotów, albo takie chłamy sprowadzają rodzimi dystrybutorzy (może tylko aby ośmieszyć poczucie humoru naszego zachodniego sąsiada).

 

Tym razem szkoła Felixa jest w niebezpieczeństwie z powodu wyłowienia się z obrazu starej, nie lubianej nauczycielki/dyrektorki. Sam nastolatek ma także kłopoty w domu, bo ojciec zamierza wyjechać do pracy w Dubaju. I to właśnie rodzice Felixa tym razem zostaną zmniejszeni (nie za bardzo wiadomo dlaczego włączeni do akcji), co m być motywem do wielu śmiesznych gagów i odwrócenia ról rodzice/dzieci.

 

Fabuła jest słaba, ślamazarna, przewidywalna i irytująca. Nastoletnie problemy bohaterów też jakoś nie wciągają, chociaż te sercowe mogłyby być całkiem przyjemne, bo koleżanka o którą chłopcy rywalizują jest „całkiem-całkiem”.

 

Może i film próbuje przemycić poważniejsze tematy: emigracja zarobkowa (to chyba w Niemczech nie powinno być nagminne), rozwody, koleżeństwo. Jest to jednak tylko zasygnalizowane, nie udało się na tych motywach zbudować ciekawych zachowań nastolatków. Dodatkowo twórcy pozbawieni są poczucia humoru: w tym z założenia komediowym filmie praktycznie nie ma ani jednego śmiesznego momentu.

 

Na plus co najwyżej kilka efektów specjalnych, jak chociażby wychodzenie z obrazu w konwencji 3D, czy też ciekawy mikroskopijny szkieletorek.

 

Dystrybucja tej produkcji to kolejny koszmarek. Film pojawił się na pojedynczych seansach (góra dwa dziennie) przez tylko jeden tydzień w warszawskim kinie Praha. Niestety seans był prawdziwą katorgą, ze względu na wadliwy system dźwiękowy, który powodował iż słychać było jedynie buczenie. Ktoś z widzów (a było kilka osób) to zgłosił, ale nikt nie zareagował. Także po seansie, gdy zaczęliśmy drążyć temat – panie stały z rozłożonymi rękoma, i rzekomo dzwoniły po kierownika. Do awantury dołączył się jeszcze jakiś postronny widz, który miał do nas pretensjami, że my mamy pretensje do kina.

Ponieważ nikt się nie zgłosił – to tym samy odradzamy wszystkim wizytę w kinie Praha. Później takie kina bankrutują i jest wielki płacz, a jak trzeba sprzedać widzowi pełnowartościową usługę to umywają ręce. Nie po to widz traci czas i pieniądze na wizytę w kinie aby otrzymać wybrakowany produkt. W normalnym kraju w takiej sytuacji dostalibyśmy nie tylko zwrot za bilet, ale i roczny abonament do kina. Niestety kierownictwu Prahy dużo brakuje do normy, jeżeli nawet nie było nikogo, kto by przeprosił za zaistniałą sytuację. Może warto po prostu zmniejszyć … obsługę kina Praha? I tak do niczego się nie nadają.

 

Zalety:

 • efekty specjalne

 • telefony z Dubaju

 • ładna i wysportowana koleżanka z klasy

 • stroje dla „zmniejszonych”

 • kolorowa scenografia

 

Wady:

 • ślamazarna fabuła

 • koszmarne aktorstwo

 • dłużyzny

 • głupie gagi

 • dźwięk w kinie Praha

 

Zwiastun:

Tytuł oryginalny: Hilfe, ich hab meine Eltern geschrumpft

Polska premiera: 13 lipca 2018

Dystrybutor: Bomba Film

Produkcja: Niemcy, Austria

Rok: 2018

Gatunek: familijny, młodzieżowy, komediodramat

 

 • Reżyseria: Tim Trageser

 • Scenariusz: Gerrit Hermans

 • Obsada: Oskar Keymer, Lina Hüesker, Anja Kling, Axel Stein, Julia Hartmann, Andrea Sawatzki

 

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
 • Twitter Social Icon