top of page

Kochając Pabla, nienawidząc Escobara - Kolumbia (ocena 6/10)


Jak znalazł na dzień po piłkarskim łomocie ....


Historia Pablo Escobara - charyzmatycznego, bezwzględnego szefa mafii narkotykowej, oczami kochanki - atrakcyjnej dziennikarki telewizyjnej. Ukazane są kolejne etapy życia Escobara: od pomysłu na biznes, poprzez jego rozkwit i konflikt z kolumbijską władzą skutkujący czymś na kształt wojny domowej, aż po polowanie na najbardziej poszukiwanego Kolumbijczyka. Virginii Vallejo poznaje Pablo jak rozpoczyna swoją „karierę”, przez wiele lat jest jego kochanką, ale mafiozo nigdy nie decyduje się porzucić rodziny. Virginia to jednak dobre źródło wiedzy – jak wiadomo kochanka często wie najwięcej.


Ten film podobnie jak tytuł ma dwa oblicza. W zasadzie powinien się nazwać: „wiarygodny Javier, irytująca Penélope”. Zapewne po części wynika to również z opowiadanej historii: ta Escobara jest dynamiczna i interesująca, ta romantyczna z punktu widzenia kochanki – miałka i pretensjonalna. Nie udało się tych dwóch perspektyw połączyć, co jest wina reżyserską, w efekcie po dobrych scenach „narkotykowych” (np. spektakularne lądowanie na autostradzie), mamy dłużyzny marudzącej kochanki. Reżyserskie problemy widać również w formie opowiadania, które przeradza się w komentarz dziennikarki. Widz dostaje informacje podane na tacy, aby mógł się zorientować w przeskokach fabuły.


Produkcja ta też ma mocną konkurencję w postaci serialowej wersji – „Narcos”. Wyraźnie widać, że niektóre wątki, fazy działalności Escobara wymagają oddzielnego odcinka. Jednak dla tych, którzy seriali nie oglądają, nawet taki trochę zepsuty filmowo produkt jest interesujący, z uwagi na same mechanizmy wojny narkotykowej w Kolumbii. Niezwykła wprost wiarygodność Bardena jest tutaj dodatkowym atutem – potrafi zagrać zarówno bezwzględnego gangstera, jak i opiekuńczą głowę rodziny.

Twórcy też nie hamowali się ze scenami przemocy: to dobrze pasuje do samej tematyki i uwypukla problem, jaki mieli nasi niedzielni pogromcy.

Plusy:

  • kolumbijska wojna narkotykowa

  • Javier Barden

  • sceny przemocy

Minusy:

  • braki reżyserskie

  • nie przekonujący wątek romansu

  • rozhisteryzowana Penélope Cruz

  • konkurencja serialu netflixowego

Zwiastun:

Tytuł oryginalny: Loving Pablo

Polska premiera: 15 czerwca 2018

Dystrybutor: Kino Świat

Produkcja: Hiszpania, Bułgaria

Rok: 2017

Gatunek: biograficzny, dramat

  • Reżyseria i scenariusz: Fernando León de Aranoa

  • Obsada: Javier Bardem, Penélope Cruz

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page