top of page

Zimowi bracia - biały jak śnieg, czarny jak górnik (ocena 4/10)


Surrealistyczny, ale również chaotyczny i nierówny. Zaskakuje ciekawym kadrowaniem. Wiele scen jednak zbędnych i przekombinowanych.


Emil (Elliott Crosset Hove) pracuje w kopalni. Nie jest zbyt towarzyski, ale zdobywa sympatię kolegów nieodłączną butelką bimbru własnej produkcji. Prywatnie podkochuje się w sąsiadce z baraku obok. Fascynują go instrukcje strzelania z broni palnej. Kontakt z tytułowym bratem jest szczątkowy. A dystrybucja bimbru staje się przyczyną poważnych problemów.


Szczątkowa, często niejasna, czy też sprzeczna fabuła - jest tutaj celowa. Islandzki debiutant (w duńskim filmie) wodzi widza za nos, jakby chcąc dowieść, że ważniejsza jest warstwa wizualna. W ten sposób zapewne traci wielu, którzy mogą zwyczajnie nie doczekać ciekawszych scen - chociażby sprawnie opowiedzianej historii wiernego psa.


Maniacy filmowi, czy też amatorzy kina ambitnego, nie zirytują się brakami scenariuszowymi, a dostrzegą dbałość o kadry i wiele ciekawych pomysłów operatorskich. Docenić należy również kreację aktorską głównego bohatera - Hove jest w tej roli absolutnie przekonujący i idealnie dobrany. Ciekawe jest również ukazanie industrialnej rzeczywistości - urządzenia kopalni pokryte śniegiem mają swój urok, mimo że scena - jak to w tego rodzaju filmach, ciągnie się zbyt długo. Reżyser chyba wymaga od widza zbyt dużej cierpliwości.

Na pretensjonalny festiwal filmowy - jak znalazł. Na dystrybucję kinową - zdecydowanie za mało.


Zdecydowanie zbędne są natomiast sceny eksponujące męskie genitalia. Bez sprawdzania można podejrzewać, że reżyser ma osobiste problemy z tego typu tematami. I co z tego, że facet ma niewątpliwie talent reżyserski, jak zmarnuje go na robieniu wydumanych filmów.


W Polsce Gutek Film (dla niepoznaki Stowarzyszenie Nowe Horyzonty), w niezawodnym Muranowie, zapewnia dłuższą obecność w repertuarze. Ale słaba frekwencja wskazuje, że nawet grupa docelowa nie zaakceptowała tego filmowego dziwactwa.


Zwiastun:

Tytuł oryginalny: Vinterbrødre

Polska premiera: 18 maja 2018

Dystrybutor: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Produkcja: Dania, Islandia

Rok: 2017

Gatunek: dramat

  • Reżyseria i scenariusz: Hlynur Pálmason

  • Obsada: Elliott Crosset Hove, Simon Sears, Victoria Carmen Sonne

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page