Zimowi bracia - biały jak śnieg, czarny jak górnik (ocena 4/10)

June 21, 2018

Surrealistyczny, ale również chaotyczny i nierówny. Zaskakuje ciekawym kadrowaniem. Wiele scen jednak zbędnych i przekombinowanych. 

 

Emil (Elliott Crosset Hove) pracuje w kopalni. Nie jest zbyt towarzyski, ale zdobywa sympatię kolegów nieodłączną butelką bimbru własnej produkcji. Prywatnie podkochuje się w sąsiadce z baraku obok. Fascynują go instrukcje strzelania z broni palnej. Kontakt z tytułowym bratem jest szczątkowy. A dystrybucja bimbru staje się przyczyną poważnych problemów. 

 

Szczątkowa, często niejasna, czy też sprzeczna fabuła - jest tutaj celowa. Islandzki debiutant (w duńskim filmie) wodzi widza za nos, jakby chcąc dowieść, że ważniejsza jest warstwa wizualna. W ten sposób zapewne traci wielu, którzy mogą zwyczajnie nie doczekać ciekawszych scen - chociażby sprawnie opowiedzianej historii wiernego psa. 

 

Maniacy filmowi, czy też amatorzy kina ambitnego, nie zirytują się brakami scenariuszowymi, a dostrzegą dbałość o kadry i wiele ciekawych pomysłów operatorskich. Docenić należy również kreację aktorską głównego bohatera - Hove jest w tej roli absolutnie przekonujący i idealnie dobrany. Ciekawe jest również ukazanie industrialnej rzeczywistości - urządzenia kopalni pokryte śniegiem mają swój urok, mimo że scena - jak to w tego rodzaju filmach, ciągnie się zbyt długo. Reżyser chyba wymaga od widza zbyt dużej cierpliwości. 

Na pretensjonalny festiwal filmowy - jak znalazł. Na dystrybucję kinową - zdecydowanie za mało. 

 

Zdecydowanie zbędne są natomiast sceny eksponujące męskie genitalia. Bez sprawdzania można podejrzewać, że reżyser ma osobiste problemy z tego typu tematami. I co z tego, że facet ma niewątpliwie talent reżyserski, jak zmarnuje go na robieniu wydumanych filmów. 

 

W Polsce Gutek Film (dla niepoznaki Stowarzyszenie Nowe Horyzonty), w niezawodnym Muranowie, zapewnia dłuższą obecność w repertuarze. Ale słaba frekwencja wskazuje, że nawet grupa docelowa nie zaakceptowała tego filmowego dziwactwa. 

 

Zwiastun:

 

Tytuł oryginalny: Vinterbrødre

Polska premiera: 18 maja 2018

Dystrybutor: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Produkcja: Dania, Islandia

Rok: 2017

Gatunek: dramat

 

  • Reżyseria i scenariusz: Hlynur Pálmason

  • Obsada: Elliott Crosset Hove, Simon Sears, Victoria Carmen Sonne

 

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
  • Twitter Social Icon