top of page

Słudzy diabła – muzułmański szatan (ocena: 5/10)


Tego jeszcze nie było! Horror rodem z Indonezji w polskich kinach. Co prawda wyszło bardzo standardowo, wręcz na poziomie klasy B gatunku, ale zawsze ciekawostka.


Córka umierającej matki, znanej śpiewaczki, próbuje uzyskać pieniądze z tantiemów. Okazuje się jednak, że nic już się im nie należy. W domu piszczy bieda, a umierająca matka leży sparaliżowana na piętrze. Czasami tylko odzywa się dzwoneczek, a staruszka jakby przerażona w coś się wpatrywała. Wkrótce kobieta umrze, ale to nie zakończy problemów jej potomstwa. Mało pobożna rodzina będzie musiała prosić o pomoc duchownego, a także sama rozwikłać tajemnicę, którą starsza pani zabrała do grobu.


Pod względem filmowym jest to horror jakich dziesiątki: przewidywalna fabuła, słaby pomysł scenariuszowy, standardowe metody straszenia, brak klimatu, beznadziejne dialogi, nużące przedłużanie fabuły, wrzaski i krzyki, a na dodatek ograny w azjatyckim kinie grozy motyw studni. Aktorzy sprawiają wrażenie naturszczyków, ale nie stanowi to zalety filmu. Także najmłodsi aktorzy nie wnoszą za wiele do całej produkcji (a często tak jest, że ratuje najgłupszy film). Może to kwestia pierwowzoru z lat 80-tych ub. wieku, który w Indonezji jest podobno kultowy.


Dla europejskiego widza ciekawy natomiast jest kontekst religijny. To jeden z niewielu filmów, w których ukazana jest bardzo sceptyczna religijna rodzina w kraju muzułmańskim. Tam nie tak łatwo rozprawiać w horrorach o pakcie z diabłem i zemście sił nadprzyrodzonych. Po części się to jednak udaje, co stanowi jednak jakiś atutu filmu. Interesujący jest również motyw 39 kroków odejścia od grobu po pogrzebie. Może dlatego film znalazł również entuzjastów TUTAJ i TUTAJ


W Polsce nie udało się wprowadzić do regularnej dystrybucji, chociaż data premiery była wyznaczona (dystrybutor Kino Świat się nie popisał). Ale na jakiś nocny seans telewizyjny – jak znalazł.


Zwiastun:

Tytuł oryginalny: Pengabdi Setan

Polska premiera: 16 lutego 2018

Dystrybutor: Kino Świat

Produkcja: Indonezja

Rok: 2017

Gatunek: horror, dramat


  • Reżyseria i scenariusz: Joko Anwar

  • Obsada: Tara Basro, Endy Arfian, Bront Palarae

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page