top of page

Sweet Country – aborygeński western (ocena: 3/10)


Gdyby westerny były tak nudne jak ten film, to nikt by dzisiaj już nie pamiętał o tym kultowym gatunku filmowym.


Australia lata 20-te ubiegłego wieku. Niewolnictwo kwitnie w najlepsze. Sam (Hamilton Morris) miał to nieszczęście, że urodził się w takim świecie. Pracowity, porządny, uczciwy człowiek z zasadami. Ze swoim nadzorcą (Sam Neill) ułożył sobie stosunki nawet w miarę poprawnie. Ale pojawia się nowy sąsiad Harry (Ewen Leslie), który wykorzystuje swoją pozycję. Kończy się to tragicznie, a Sam wraz z żoną musza uciekać przed bezwzględnym stróżem prawa sierżantem Fletcherem (Bryan Brown).


Po latach królowania klasycznych westernów na ekranach kin i telewizorów (nawet polskich w okresie komuny w niedzielne popołudnia) przyszedł czas na modyfikacje. Pojawiło się więc komediowe podejście, antywesterny („Bez przebaczenia”), krwawe pomysły Tarantino („Django”, „Nienawistna Ósemka”), seriale telewizyjne („Dom na prerii”). Western wziąć więc rozbudza emocje i stanowi wyzwanie dla najważniejszych współczesnych twórców filmowych. Nic dziwnego, że pojawiła się wersja skrojona dla kina artystycznego. Australijski „Sweet Country” właśnie jest taką próbą: produkcja minimalistyczna, oszczędna w słowa i akcje, wolna, rozkoszująca się pustymi sceneriami australijskiego stepu. Nie pasuje to do tradycyjnych fabuł westernów, ale cieszy się estymą krytyków. Przeznaczona jest jednak tylko dla tak wyrobionego widza, dla którego nuda w kinie nie jest niczym strasznym. Dodatkowo wrażliwsze osoby trzeba uprzedzić o wyjątkowo brutalnych scenach. Tytuł jest przewrotny, bo rzeczywistość jest brutalna, nie ma miejsca na słodkość.


Film pojawia się w polskich kinach w połowie czerwca, więc zapewne zniknie niezauważony. I słusznie, bo w zasadzie poza dobrze zrealizowaną sceną sądu są to niemiłosierne nudy.


Zwiastun:

Polska premiera: 15 czerwca 2018

Produkcja: Australia

Rok: 2017

Gatunek: western, dramat


  • Reżyser: Warwick Thornton

  • Scenariusz: David Tranter, Steven McGregor

  • Zdjęcia: Dylan River, Warwick Thornton

  • Obsada: Hamilton Morris, Bryan Brown, Matt Day, Anni Finsterer, Sam Neill, Ewen Leslie

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page