Sweet Country – aborygeński western (ocena: 3/10)

June 4, 2018

Gdyby westerny były tak nudne jak ten film, to nikt by dzisiaj już nie pamiętał o tym kultowym gatunku filmowym.

 

Australia lata 20-te ubiegłego wieku. Niewolnictwo kwitnie w najlepsze. Sam (Hamilton Morris) miał to nieszczęście, że urodził się w takim świecie. Pracowity, porządny, uczciwy człowiek z zasadami. Ze swoim nadzorcą (Sam Neill) ułożył sobie stosunki nawet w miarę poprawnie. Ale pojawia się nowy sąsiad Harry (Ewen Leslie), który wykorzystuje swoją pozycję. Kończy się to tragicznie, a Sam wraz z żoną musza uciekać przed bezwzględnym stróżem prawa sierżantem Fletcherem (Bryan Brown).

 

Po latach królowania klasycznych westernów na ekranach kin i telewizorów (nawet polskich w okresie komuny w niedzielne popołudnia) przyszedł czas na modyfikacje. Pojawiło się więc komediowe podejście, antywesterny („Bez przebaczenia”), krwawe pomysły Tarantino („Django”, „Nienawistna Ósemka”), seriale telewizyjne („Dom na prerii”). Western wziąć więc rozbudza emocje i stanowi wyzwanie dla najważniejszych współczesnych twórców filmowych. Nic dziwnego, że pojawiła się wersja skrojona dla kina artystycznego. Australijski „Sweet Country” właśnie jest taką próbą: produkcja minimalistyczna, oszczędna w słowa i akcje, wolna, rozkoszująca się pustymi sceneriami australijskiego stepu. Nie pasuje to do tradycyjnych fabuł westernów, ale cieszy się estymą krytyków. Przeznaczona jest jednak tylko dla tak wyrobionego widza, dla którego nuda w kinie nie jest niczym strasznym. Dodatkowo wrażliwsze osoby trzeba uprzedzić o wyjątkowo brutalnych scenach. Tytuł jest przewrotny, bo rzeczywistość jest brutalna, nie ma miejsca na słodkość.

 

Film pojawia się w polskich kinach w połowie czerwca, więc zapewne zniknie niezauważony. I słusznie, bo w zasadzie poza dobrze zrealizowaną sceną sądu są to niemiłosierne nudy.

 

Zwiastun:

Polska premiera: 15 czerwca 2018

Produkcja: Australia

Rok: 2017

Gatunek: western, dramat

 

  • Reżyser: Warwick Thornton

  • Scenariusz: David Tranter, Steven McGregor

  • Zdjęcia: Dylan River, Warwick Thornton

  • Obsada: Hamilton Morris, Bryan Brown, Matt Day, Anni Finsterer, Sam Neill, Ewen Leslie

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
  • Twitter Social Icon