Made in Italy – Włochy schodzą na psy (ocena 6/10)

June 1, 2018

Zupełnie przypadkowo film wchodzi do polskiej dystrybucji, fakt że zaledwie w kilku kopiach, gdy Włochy są na ustach całej Europy. A jest on kwintesencją tego kraju, zarówno pod względem pozytywnym, jak i wszechobecnego także w sferze produkcyjnym chaosu.

 

Riko (niepotrzebnie próbujący skraść cały film niezwykle popularny włoski aktor: Stefano Accorsi) od trzydziestu lat pracuje na taśmie w zakładach mięsnych. Sfrustrowany, zagubiony w życiu prywatnym, nie najlepiej mu się układa z żoną (urocza Kasia Smutniak), problemów dostarcza jeszcze przyjaciel artysta z wiecznymi problemami finansowymi i skłonnościami do hazardu. Nic dziwnego, że w trakcie męskiej wyprawy do Rzymu przyłącza się do demonstracji antyrządowej.

 

Można psioczyć na ten film, bo faktycznie jest bardzo nierówny. Miesza gatunki, przechodzi z jednego tematu na drugi: a to społeczny - tutaj Włochom problemów nie brakuje, a to rodzinny - tutaj tym bardziej .... Jest wątek męskiej przyjaźni, ale także głębokiej depresji. Wiele scen jest zbędnych, a fabułę zapychają sekwencje muzyczne. Jednak całość ma specyficzny urok i nie dziwne że we Włoszech film jest przebojem kasowym.

 

Wiele tłumaczy w kontekście kompozycji filmu osoba debiutującego reżysera Luciano Ligabue, który jest znakomitym i popularnym włoskim muzykiem rockowym. Reżyserem może jest kiepskim, ale widać to jego zacięcie artystyczne.

 

Aktorsko tak na oko trochę za dużo jest Accorsi, a za mało Smutniak, która po raz kolejny (Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, „Mąż czy żona”) pokazuje kunszt aktorski, ale to może tylko odczucie z polskiej perspektywy.

 

W Polsce film był pokazywany na Przeglądzie Nowego Kina Włoskiego, na który pokaz przybyła Kasia Smutniak i bardzo długo opowiadała o swoich włoskich doświadczeniach. W regularnej dystrybucji raczej się nie przebije, podobnie jak dużo lepsza komedia „Mąż czy żona”.

 

Zwiastun:

Polska premiera: 25 maja 2018

Produkcja: Włochy

Rok: 2018

Gatunek: dramat, komedia, komediodramat

 

  • Reżyseria, scenariusz, muzyka: Luciano Ligabue

  • Zdjęcia: Marco Bassano

  • Kostiumy: Alessandra Vita

  • Obsada: Stefano Accorsi, Kasia Smutniak, Fausto Maria Sciarappa,Walter Leonardi

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
  • Twitter Social Icon