top of page

Ella i John – tropiciel radości (ocena 7/10)


Utrzymana w sentymentalnym tonie komedio-dramatyczna opowieść, z dużym wyczuciem opowiadająca o trudnym temacie starości i wierności prawdziwej miłości małżeńskiej.


Tytułowi (w polskiej wersji) małżonkowie Ella (Helen Mirren) i John (Donald Sutherland) w tajemnicy przed dziećmi, wyruszają tytułowym (w oryginalnej wersji) kamperem „The Leisure Seeker” (czyli „tropiciel radości”) w ostatnią podróż swojego życia. Celem jest dom Hemingwaya niezwykle ważny dla Johna. Dla małżonków najważniejsi byli i są sami, dla siebie. Wyprawa jednak jest niezwykle ryzykowna, ze względu na ich stan zdrowia: John cierpi na zaniki pieniędzy, a choroba Elly zostaje ujawniona w finale. Czyż jednak nie lepiej jeszcze ten jeden, pewnie ostatni raz, spędzić szalone wakacje, zamiast pałętać się po szpitalach, czy domach starców?


Włoski reżyser Paolo Virzì już nie pierwszy raz („Kapitał ludzki”) wykazuje niezwykły talent do ukazywania trudnych tematów w bardzo przystępny sposób. Film ogląda się z ogromną przyjemnością i sympatią dla bohaterów. Oczywiście duża w tym zasługa genialnych aktorów (Mirren i Sutherland), którzy zapewne bardzo potrzebowali akurat takiej roli.


Fabuła oparta jest na prostym przemieszczaniu z miejsca na miejsce, tylko sporadycznie bohaterowie opuszczają kampera. Scenariusz oferuje jendak kilkakrotnie, bardzo ciekawe zwroty akcji. Z zaskakującą, acz dla wielu kontrowersyjną - końcówką.


Był kiedyś w Polsce trochę zlekceważony, piękny film z Danutą SzaflarskąPora umierać”. Tutaj mamy bardzo podobny klimat. To wielka sztuka poruszyć tak trudny okres w życiu człowieka, aby ukazać starszą osobę - człowieka z trudem się poruszającego, nie kojarzącego faktów, śmierdzącego starością, w tak przychylny sposób. To wielka sztuka i tylko twórcy z dużą dozą empatii potrafią wznieść się na taki poziom.


"Ella i John" to film poruszający, dla każdego widza, niezależnie od wieku. Propozycja pozwalająca inaczej spojrzeć na własne życie - w końcu starość każdego z nas dopadnie, a wcześniej może dopaść konieczność opieki nad umierającą osobą.


Zwiastun:

Tytuł oryginalny: The Leisure Seeker

Polska premiera: 25 maja 2018

Produkcja: Francja, Włochy

Rok: 2017

Gatunek: dramat, komediodramat


  • Reżyseria: Paolo Virzì

  • Scenariusz: Stephen Amidon, Francesca Archibugi, Paolo Virzì, Francesco Piccolo

  • Obsada: Helen Mirren, Donald Sutherland

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page