top of page

Nie jestem czarownicą – jak daleko z Afryki do Europy (ocena: 4/10)


Kino afrykańskie dopiero powoli wchodzi do kręgu zainteresowania europejskiego odbiorcy. Nie jest to jednak łatwe z uwagi na zupełnie inne postrzegania świata na tym tylko geograficznie bliskim kontynencie. Ciekawą propozycją jest więc produkcja wyreżyserowaną przez osobę z afrykańskim podejściem do życia, ale na stałe mieszkającą już w Europie.


Wycieczka turystów jako atrakcje ogląda grupę siedzących nieruchomo kobiet. Głównie starszych. Za nimi białe wstążki, które uniemożliwiają odlot mocy czarowniczej.

Tymczasem w afrykańskiej wiosce mała dziewczyna oskarżona o bycie czarownicą nie dementuje tego faktu. Zostaje więc skierowana do tegoż rezerwatu. O sprawie dowiaduje się jednak miejscowy polityk, który postanawia wykorzystać taką okazję do promocji.


Z jednej strony mamy więc afrykańskie wierzenia, absurdalne dla europejskiego widza zwyczaje, z drugiej współczesną Zambię, z telefonami komórkowymi i wszystkimi dobrodziejstwami współczesności, a także jak dobrze nam znanym koniunkturalizmem, czy też medialną papką. W najlepszej chyba scenie filmu, polityk zabiera milcząca dziewczynkę do studia na telewizyjny talk-show.


To połączenie w jednym filmie dwóch kultur nie byłoby możliwe bez zambijskiej reżyserki Rungano Nyoni, od dziecka mieszkającej w Walii. Zakorzenione specyficzna afrykańska wrażliwość w połączeniu z surowością miejsca w którym się wychowała i profesjonalizmem wykształcenia jakie otrzymała w Europie.


Nie jest łatwy w odbiorze film, dominuje jednak typowy dla kina afrykańskiego minimalizm, jedynie wzbogacony ciekawszymi scenami. Na uwagę zasługuje natomiast aktorstwo: Margaret Mulubwa, prawie milcząca, faktycznie przekonuje swoją odmiennością, dobrze wypada również Henry Phiri, jako bezwzględnie wykorzystujący sytuację „profesjonalny polityk”.


„Nie jestem czarownicą” to taki eksperyment, który spodoba się amatorom kina ambitnego, pokazywany w końcu na Nowych Horyzontach, w normalnej dystrybucji kinowej raczej może budzić zdziwienie pomieszane z uczuciem znudzenia.


Zwiastun:

Polska premiera: 4 maja 2018

Produkcja: Francja, Wielka Brytania

Rok: 2017

Gatunek: dramat, komediodramat


  • Reżyseria i scenariusz: Rungano Nyoni

  • Obsada: Margaret Mulubwa, Henry Phiri

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page