top of page

Tam, gdzie mieszka Bóg (ocena 3/10)


Wysoce naganne jest reklamowanie tej żałosnej, zarówno pod względem filmowym, jak i edukacji religijnej, produkcji - zaangażowaniem Ojca Świętego. Wszystkiego jest krótki wykład Papieża Franciszka w ostatniej scenie, notabene topornie zmontowanej z bohaterami filmu.


A bohaterami jest grupa różnorodnych dzieciaków tuż przed Pierwszą Komuną. W sposób naturalny rozmyślają o Bogu i poszukują Jego obecności. Dziewczynka na przykład wcina przygotowaną do Mszy Świętej monstrancję, a chłopiec wyrusza na wyprawę do Klasztoru zlokalizowanego po drugiej stronie góry. Problem, że robi to w tajemnicy i cała ferajna rusza w poszukiwanie, nie informując o tym rodziców. W trakcie wyprawy czeka ich wiele przygód: groźny wilk, burza, jaskinia przywalona głazem. Dzieciaki wychodzą z tych opresji w sposób tak absurdalny, że może i faktycznie powinien być to dowód na Boskie wstawiennictwo. Tylko nikt rozsądny się na to nie nabierze. Już pomijając brak telefonów komórkowych - akcja mogła toczyć się przed ich upowszechnieniem (tylko co tutaj robi współczesny Papież?), to trudno sobie wyobrazić żeby w gronie dzieciaków nie znalazł się ktoś na tyle rozsądny żeby poinformować dorosłych i zaginięciu.


Film religijny żeby miał jakikolwiek sens musi zachęcać do zgłębiania Boga. Ten może co najwyżej zniechęcić. Można polecić co najwyżej rodzicom chcącym wychować dzieci na ateistów. Wszelkie nawiązania ewangeliczne typu: zagubiona owieczka są prawie parodystyczne.


Filmowo lepiej spuścić zasłonę milczenia. Nawet aktorstwo dzieci, które często zaskakuje pozytywnie, tutaj kuleje. Inna sprawa że dialogi, które im napisano to jakieś sztuczne formułki.


Jeżeli twórcy chcieli zachęcić to mogli po prostu zrobić przyzwoity film, a nie wycierać sobie gębę Papieżem.


Zwiastun:

Pozytywnie o filmie:

Polska premiera: 20 kwietnia 2018

Rok: 2018

Produkcja: Argentyna

Gatunek: religijny, młodzieżowy


  • Reżyseria: Graciela Rodriguez Gilo, Charlie Mainardi

  • Scenariusz: Graciela Rodriguez Gilo

  • Obsada: Papież Franciszek, Kyle Harrison Breitkopf, Cory Gruter-Andrew, Emma Duke, Sam Duke, Kaelyn Breitkopf, Natalia Imbrosciano, Aiden Cumming-Teicher, Tatiana Rodriguez, Victor Taylor

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page