Do zobaczenia w zaświatach – wojna i jej konsekwencje (ocena 6/10)
Obsypany nagrodami film otwarcia Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów. Adaptacja popularnej powieści francuskiego pisarza Pierre’a Lemaitre, która również została doceniona - Nagrodą Goncourtów („mały” Nobel w literaturze).
Koniec I Wojny Światowej. Nikt już nie ryzykuje, bo nie ma nic głupszego niż zginąć w ostatnich dniach konfliktu zbrojnego. Ale jeden z dowódców zakochany w fachu wojennym wydaje absurdalny rozkaz. Artysta Edward i urzędnik Albert tylko cudem nie przypłacą tej głupiej decyzji życiem. Po wojnie zostają przyjaciółmi, a nieludzki dowódca w dalszym ciągu robi niecne interesy na ludzkiej tragedii.
Film francuskiego reżysera Alberta Dupontela został uhonorowany prestiżowymi nagrodami Cezara w kategoriach: reżyserii, scenografii, kostiumów, zdjęć i scenariusza adaptowanego. W pełni zasłużenie, bo realizacja filmu jest fascynująca. Znany do tej pory z filmów komediowych Dupontel łączy tym razem wiele różnych gatunków – początkowa sekwencja to znakomicie nakręcony obraz wojenny, powoli przechodzi w dramat psychologiczny z elementami komediowymi, żeby zakończyć się jako kino zemsty. Na uwagę zasługuje bardzo wierne odtworzenie klimatu okresu powojennego, gdy przenikały ze sobą dramatyczne przeżycia z chęcią prowadzenia normalnego życia. Dupontelowi udało się również naszkicować postawy negatywne, osoby żerujące na chaosie i ludzkim nieszczęściu. To do nich odnosi się tytuł.
Zachwyca sposób sfilmowania poszczególnych sekwencji. Trudno odnaleźć drugi taki film, który byłby tak perfekcyjny zarówno w sekwencjach na polu bitewnym, ukazaniu bohaterów w zamkniętych pomieszczeniach (szpital), a nawet w scenach tanecznych. Ta zmienność klimatów może być momentami męcząca, ale jako spójna całość robi wyjątkowe wrażenie.
Aktualizacja:
Film wszedł do polskich kin w bardzo ograniczonej dystrybucji. Wybraliśmy się na niego do nowej sali kina Praha zlokalizowanej w restauracji Pod Sowami. Specyficzny klimat oglądania, z możliwością konsumpcji. Wadą trochę słaba widoczność, a akurat przyszło więcej osób.
Film zrobił na nas piorunujące wrażenie – to znakomicie zrealizowane kino opowiadające ciekawą historię. Może jest odrobinę za długi i samobójstwo głównego bohatera nielogiczne. Ale z pewnością zasłużył na szerszą dystrybucję.
Zalety:
połączenie kilku gatunków kina: wojennego, tragikomedii, kina zemsty
Świetna realizacja
znakomite kreacje aktorskie
utrzymany klimat czasów powojennych
Wady:
mało logiczne zakończenie
odrobinę zbyt długi
ograniczona polska dystrybucja
Zwiastun:
Film Otwarcia Festiwalu Wiosna Filmów 2018
Polska premiera: 10 sierpnia 2018
Produkcja: Francja
Rok: 2017
Gatunek: dramat, wojenny, muzyczny
Reżyseria: Albert Dupontel
Scenariusz: Albert Dupontel, Pierre Lemaitre
Obsada: Albert Dupontel, Nahuel Pérez Biscayart, Laurent Lafitte, Niels Arestrup, Mélanie Thierry, Émilie Dequenne
Muzyka: Christophe Julien
Zdjęcia: Vincent Mathias