top of page

Mąż, czy nie mąż – jedno oko na Maroko (ocena 4/10)


Yassine wyjeżdża ze swojej marokańskiej wioski na studio do Paryża, gdzie planuje zostać architektem. Chłopak jest zdolny i pracowity, więc wszystko jest na dobrej drodze. Zaprzyjaźnia się dodatkowo z wyszydzaną przez wszystkich dziewczyną Claire, ze względu na tuszę określaną jako hipopotam. Niestety nasz bohater daje się namówić na jednego drinka, który wiadomo jak się kończy, a na drugi dzień egzamin. To rujnuje całą karierę: po dwóch latach Yassine pracuje nielegalnie gdzieś na budowie. Dodatkowo wystawił swoją Claire, która się nie odzywa. Urząd emigracyjny siedzi mu na karku. Rozwiązaniem byłoby papierowe małżeństwo, ale trudno znaleźć kandydatkę. Może rozwiązaniem będzie pomoc bezrobotnego, dawnego kolegi ze studiów: Freda.


Już sam punkt wyjścia jest absurdalny. Rozumiem, jakby facet miał ostatni termin, ale spóźnić się na jeden egzamin i wylecieć ze studiów? Nie byłoby tragedii, gdyby twórcy te błędy scenariuszowe robili celowo, ale oni próbują na siłę utkać z tego historię. Przemiana Claire – to kolejna absurdalna przemiana, chociaż tyle dobrze, że hipopotam po schudnięciu jest tak atrakcyjny, przynajmniej jest na czym zawiesić oko w tym irytującym filmie.


Najgorzej jednak, że film próbuje na siłę trafić w gust politycznej poprawności. Mamy więc marokańskiego imigranta, który będzie Francuzom budować mosty, mamy różnice kulturowe które pozwalają pięknie się różnić, mamy w końcu homoseksualne małżeństwa. Można się trochę z tego pośmiać, ale wszystko jest cukierkowe, jak w porządnie zorganizowanym, tolerancyjnym kraju, jakim jest Francja. Nie wiem, czy widzowie czekają na komedie tego typu, chyba jednak wola bardziej realistyczne przytyki do multi-kulti.

Brakuje sensu w scenariuszu, brakuje poczucia humorów. Śmiesznych skeczy jest jak na lekarstwo. Akurat byłem na Sali sam (cztery dni po premierze), ale nie sądzę, żeby wzbudzały tego typu żarty salwy śmiechu.


Realizacyjnie jest na poziomie telewizyjnego produkcyjniaka, i tam pewnie ten film powinien wylądować. Ktoś może korzystając z walentynkowego nastroju próbował go wrzucić do szerokiej, nawet multipleksowej, dystrybucji, ale najwyraźniej to był błąd.


Zwiastun:

Polska premiera: 16 lutego 2018

Produkcja: Francja

Rok: 2017

Gatunek: komedia, farsa


  • Reżyser: Tarek Boudali

  • Scenariusz: Tarek Boudali, Nadia Lakhdar

  • Obsada: Charlotte Gabris, Philippe Lacheau, Tarek Boudali

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page