top of page

Najlepsze polskie 30-tki – kopalnia, wrestling i rewolucja (ocena 5/10)


Niestety nie chodzi o 30-tki kobiece, a o filmy których czas trwania nie przekracza pół godziny. Normalnie nie mają szans na dystrybucję kinową, co najwyżej pokazywane są na festiwalach (nawet na warszawskim są takie pokazy). Spakowanie tego w jeden seans jest więc znakomitym pomysłem, bo często taki czas w zupełności wystarczy żeby zrealizować pomysł reżysera.


60 kilo niczego

Film Piotra Domalewskiego (przereklamowana „Cicha noc”) z solidną obsadą: Grzegorz Damięcki, Andrzej Grabowski i Tomasz Schuchardt.

Nowy, młody dyrektor w kopalni jest służbistą: strofuje za brak kasku, do wypadku wzywa od razu karetkę pogotowia. Nie wie, że panują tutaj trochę inne zasady, głównie z powodu nielegalnego zatrudniania Ukraińców.

Amerykański sen

Laureat Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Otyły chłopak Szymon. Pracownik w przędzalni. Non stop głodny. Polska B – Głuchołazy. Chłopak dowiaduje się o wrestling i w tym widzi swój cel na wyrwanie się z tego grajdołka oraz ukrycie swoich kompleksów.

Najpiękniejsze fajerwerki Ever

Film marzenie dla totalnej opozycji. W Warszawie trwają zamieszki, które przeradzają się w krwawą jatkę i stan wojenny. Trójka bohaterów myśli jednak o czymś innym: seks lesbijski, imprezy, narkotyki. W obliczu jednak otaczającej rzeczywistości: powołanie do wojska, pomoc rannym, musza zweryfikować swoje podejście. To również nagradzany film – nawet w Cannes.

Co ciekawe filmy te są bardzo różne gatunkowe i tematycznie. Wydaje się, że każdy znajdzie jakiś swój ulubiony, a pozostałe dwa go nie zmęczą.

Osobiście zachwycony jestem produkcją Domalewskiego. To co przez półtorej godziny „Cichej nocy” jest irytujące – czyli wchodzenie z kamera w głowę głównego bohatera, tutaj sprawdza się idealnie nadając tempo oraz uwypuklając problem, o jakim chciał reżyser opowiedzieć. A jest on poważny, o czym pewnie wielu pracowników podobnych firm doskonale wie.

Amerykański sen jest utrzymany w tonie bardziej dokumentalnym. Nie przekonała mnie ani fabuła, ani główny bohater. Co najwyżej przeciętne.

Największe ambicje miał trzeci film i zostały one zmarnowane. Obraz Polski pogrążonej w stanie wojny domowej zapewne dla wielu byłby niezwykle ciekawy. Tymczasem większy nacisk położono na dość nudnawe problemy trójki bohaterów.

Cykl pokazywany był w wybranych kinach, niestety na pojedynczych seansach. Ale i tak należą się gratulacje za pomysł. Warto promować również kino krótkometrażowe, szczególnie gdy ma takie walory jak spakowane produkcje.


Zwiastun:

Premiera kinowa: 26 stycznia

Produkcja: Polska

Rok: 2017

Gatunek: krótkometrażowy


60 kilo niczego

  • Reżyseria i scenariusz: Piotr Domalewski

  • Obsada: Grzegorz Damięcki, Andrzej Grabowski, Tomasz Schuchardt


Amerykański sen

  • Reżyseria i scenariusz: Marek Skrzecz

  • Zdjęcia: Kacper Sędzielewski, Damian Kocur


Najpiękniejsze fajerwerki Ever

  • Reżyseria i scenariusz: Aleksandra Terpińska

  • Zdjęcia: Michał Dymek

  • Obsada: Justyna Wasilewska, Malwina Buss, Piotr Polak

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page