Pełnia życia – hart ducha (ocena 7/10)

February 6, 2018

Robin (Andrew Garfield) od pierwszego spojrzenia zakochuje się w pięknej, ale trudno dostępnej, arystokratycznej Diane (Claire Foy). Udaje mu się jednak zdobyć serce pięknej dziewczyny: pobierają się i wyjeżdżają do Afryki. Diane zachodzi w ciążę, małżeństwo jest w pełni szczęścia. Idylla kończy się chorobą, zaledwie 280l-letniego, Robina. Choroba uniemożliwia samodzielne oddychanie i przykuwa go na całe życie do łóżka, czyli wówczas jeszcze szpitalnej sali. Diane wspiera męża jak może, mimo że on raczej chciałby aby skrócono mu cierpienia. Z czasem jednak niechęć do życia zamiera się w wielką walkę o godność i szukanie rozwiązań pozwalających czerpać radość z życia człowieka przykutego do łóżka. Robin nie tylko bije rekord w długości życia z taką dolegliwością, ale i przynosi nadzieję innych niepełnosprawnym nowymi rozwiązaniami technicznymi.

 

Prawdziwa historia rodziny Cavendishów to znakomity materiał na ckliwy, patetyczny melodramat. Historię życia swoich rodziców i ich nadzwyczajnej miłości na ekran przenosi syn Jonathan, który jest producentem „Pełni życia”. Pomimo naturalnego ryzyka przesadnej patetyczności, film z dużej mierze unika tego zagrożenia i jest nie tylko obrazem tej nadzwyczajnie cukierkowej, a jednocześnie tragicznej, miłości, ale również produkcją udaną filmowo.

 

Jest to takie skrzyżowanie hiszpańskiego „W stronę morza” i francuskiego „Motyl i skafander”. Opowiedziane z punktu widzenia osoby przykutej do łóżka. Może trochę brakuje pogłębionej analizy motywacji najbliższej rodziny. W zamian nacisk położony na rozwój nowych rozwiązań dla niepełnosprawnych, których prekursorem jest rodzina Cavendishów oraz zaprzyjaźnione osoby. Dwukrotnie fabuła filmu skupia się na tematyce eutanazji, ale robi o w bardzo wyważony sposób. Są oczywiście momenty zbyt patetyczne, ale w takiej historii nie udało się ich uniknąć. Całość jednak jest bardzo poprawna i pozwala skupić się na samej historii, a nie na lukrze płynącym z ekranu.

Ładnie jest to sfilmowane, twórcy jak tylko mogą (wiadomo, że nie zawsze mogą w przypadku historii człowiek leżącego w łóżku) pokazują ładne krajobrazy operując szeroką perspektywą. Poprawnie wypada również dwójka aktorów: Foy i Garfield, którzy grają swoje postacie w sposób bardzo wyważony. Dodatkowo Foy z niezwykłą urodą, a Garfield z odrobiną poczucia humoru.

 

Filmem tym w roli reżysera debiutuje Andy Serkins, czyli … Gollum. Wychodzi z tego zadania obronnym ręką udanie przenosząc na ekran tak trudną historię. Unika zarówna zbytniej melodramatyczności, jak i monotonii fabuły. Ukazuje cały okres małżeństwa, ale skupia się na kluczowych momentach. Nie epatuje również zbytnim cierpieniem, czy bardziej drastycznymi scenami. Tworzy dzięki temu obiektywny film, który ogląda się z dużym zaciekawieniem i pozwala docenić wysiłki rodziny Cavendishów.

 

Zwiastun:

Polska premiera: 2 lutego 2018

Produkcja: Wielka Brytania

Rok: 2017

Gatunek: dramat, melodramat, biograficzny

 

  • Reżyser: Andy Serkis

  • Scenariusz: William Nicholson

  • Obsada: Andrew Garfield, Claire Foy, Tom Hollander, Hugh Bonneville, Diana Rigg

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
  • Twitter Social Icon