top of page

Człowiek Boga – ksiądz Władysław Bukowiński (ocena 7/10)


Kazachstan. Kraj, w którym dominuje islam oraz prawosławie. Religia katolicka jest wyznawana przez niewiele ponad 2% społeczeństwa. To również kraj, który był dla Polaków miejscem kaźni. Jeden z zesłańców to człowiek, który wszedł do panteonu ludzi świętych: Ksiądz Władysław Bukowiński. Historia tego człowieka jest tak niesamowita, że powinna stać się kanwą filmu fabularnego. Jego cudowne ocalenie w czasie likwidacji sowieckiego więzienia, konsekwentna posługa w tak trudnym religijnie Kazachstanie (mimo możliwości powrotu do Polski), cuda jakie wydarzyły się już po śmierci – to wszystko tematy wprost wymarzone filmowo.


Lukę w wiedzy o tej niezwykłej postaci wypełnia częściowo zwięzły film dokumentalny w reżyserii Krzysztofa Tadeja. W skrótowy sposób przedstawia wszystkie najważniejsze fakty dotyczące Bukowińskiego, zarówno te za życia, jak i po śmierci – cuda o proces beatyfikacyjny.


Tadej wykorzystuje najprostszą formę dokumentalną: dominują opowiadający fakty narratorzy, pokazywane są historyczne zdjęcia i dokumenty, kilka inscenizacji i podkładanie głosu pod bohatera (przypominającego tonem Adama Woronowicza jako Kolbego z filmu Dwie Korony). To wystarczające zabiegi, aby film był niezwykle ciekawy, co zawdzięcza swojej tematyce. Film stanowi co prawda tylko zachętę do zapoznania się ze szczegółami historii Bukowińskiego, ale już to samo w sobie jest wartością.


Człowiek Boga” został zauważony dostając główną nagrodę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Katolickich "Mirabile Dictu" w Rzymie, określanego jako watykańskie Oscary. Był pokazywany również na warszawskim festiwalu filmów historycznych i wojskowych, gdzie otrzymał Srebrną Szablę – Nagrodę Biskupa Polowego. Doceniony został także na Festiwalu Polonijnym "Losy Polaków" (III nagroda). TVP pokazało go a najlepszym momencie, czyli w wieczór wigilijny, zapewne będzie jeszcze do obejrzenia.


To kolejny przykład poprawy jakości filmów religijnych oraz ich rosnącego znaczenia we współczesnej kulturze masowej. Taki Bukowiński jest przykładem niezwykle uniwersalnym, człowiekiem który również współcześnie może stanowić przykład do naśladowania, przez swoją konsekwencję i niezwykłe poświęcenie.


Zwiastun:

Premiera telewizyjna: 24 grudnia 2017

Produkcja: Polska

Rok: 2016

Gatunek: religijny, dokument


  • Reżyseria i scenariusz: Krzysztof Tadej

  • Lektorzy: Piotr Borowiec i Józef Pawłowski

  • Zdjęcia: Wojciech Kozłowski

  • Oświetlenie: Sławomir Dębkowski

  • Opracowanie muzyczne: Joanna Fidos

  • Dźwięk: Wojciech Zająkała

  • Montaż: Paweł Gołdziński

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page