top of page

Straszna kobieta – mizoginizm realny (ocena 8/10)


Rasmus (Anders Juul) – młody, atrakcyjny, ale samotny mężczyzna, imprezuje sobie z kumplami. Poznaje atrakcyjną kobietę Marie (Amanda Collin), która odwiedza go w jednoznacznie odważnym stroju. Szybko stają się parą i kobieta wprowadza się do mężczyzny. Początkowo jest romantycznie, dużo seksu i zachwyty nad gitarą. Z czasem jednak Marie wprowadza w domu własne porządki. Rasmus musi nawet pozbyć się swojej ukochanej kolekcji płyt.


W feministycznym współczesnym świecie (tak, tak – drogie panie) ten film jest prawdziwym rarytasem. Na tyle, że scenarzyści - bracia Tafdrup muszą się tłumaczyć z mizoginizmu:

zrobiłem go nie dlatego, że nienawidzę kobiet, tylko dlatego, że spędziłem ostatnie 24 lata swojego życia, próbując dowiedzieć się jak przetrwać w relacjach z nimi”.

Faktycznie chcą pokazać sytuacje typowe dla wielu związków, i często będące powodem ich rozpadu. Robią to tak znakomicie, że wiele kobiet wychodzących z seansu pyta się swoich partnerów: „ja też taka jestem?”. Czyli jednak konstruktywna krytyka.


Film ma bardzo spokojne tempo, wolno się rozkręca, jest oparty na drobnych gestach minach, nawet takich przeznaczonych wyłącznie dla widza. Pewnie dlatego tak bardzo go angażuje. Na festiwalowym pokazie padła nawet głośna rada do głównego bohatera: „nie rób tego”. Kamera operuje blisko bohaterów, ale udaje się mimo wszystko dobrze ich pokazać.


Fantastyczna jest Amanda Collin, która zagrała tak przekonywująco, że można mieć obawy iż w realnym życiu też jest taką zołzą.


Oczywiście „Straszna kobieta” jak wiele dobrych filmów, mimo sukcesu na WFF (szóste miejsce w konkursie publiczności), nie ma jeszcze polskiej premiery. I obawiam się znając naszych dystrybutorów, że może jej nie doczekać.


Zwiastun:

Produkcja: Dania

Rok: 2017

Gatunek: dramat, komediodramat

Warszawski Festiwal Filmowy - VI miejsce w głosowaniu publiczności


  • Reżyseria: Christian Tafdrup

  • Scenarzysta: Mads Tafdrup, Christian Tafdrup

  • Producent: Marta Mleczek, Thomas Heinesen

  • Montażysta: Nicolaj Monberg

  • Operator: Niels Buchholzer

  • Obsada: Anders Juul, Amanda Collin, Rasmus Hammerich, Nicolai Jandorf, Carla Mickelbor


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page