top of page

„Arytmia” – zwycięzca Sputnika (ocena 8/10)


Ruska odpowiedź na polski Botoks Patryka Vegi.

Oleg pracuje w pogotowiu. Film się zaczyna trochę podobnie jak produkcja Vegi od humorystycznej wizyty lekarskiej u hipochondryczki, której pracownik pogotowia wciska że przyjęcie do szpitala wymaga ogolenia głowy, a następnie oferuje jej holenderską pigułkę na wszelkie schorzenia. Nieszablonowe postępowanie lekarza wywołuje jednakże wiele skarg. Ale Oleg w rzeczywistości jest oddanym lekarzem, z widoczną intuicją medyczną, dla którego najważniejszy jest pacjent. Dla ratowania życia ignoruje zakaz transfuzji krwi świadków jehowy, na zawale pacjentki poznaje się dużo szybciej niż lekarze w szpitalu, a umierającej dziewczynce pomaga, w najlepszej sekwencji w całym filmie, chirurgicznym nacięciem. W pogotowiu obowiązują jednak coraz bardziej absurdalne przepisy utrudniające skuteczną interwencję, szczególnie po zmianie kierownictwa. Przychodzi nowy dyrektor wprowadzając nieżyciowe wymagania i dążąc do ich przestrzegania. Utrudnia to pracę zespołom medycznym. Konflikt narasta, a Oleg nie przejmując się nowymi restrykcjami, samodzielnie podejmuje decyzje.


Równolegle prowadzony jest wątek osobisty. Oleg lubi sobie wypić. Żona ma już tego dość i podczas rodzinnego spotkania smsem proponuje rozwód. Ale Oleg nie ma gdzie się wyprowadzić, śpi w kuchni na ziemi przy lodówce, a jak przyjdzie okazja organizuje kolejne libacje alkoholowe. Te sekwencje mają komediowy charakter, ale podobnie jak wątek lekarski z wolna przechodzą w dramat.


Film Borisa Chlebnikowa umiejętnie przechodzi więc od lekkiego kina, poprzez wiwisekcję pracy ratowników medycznych aż po dramat społeczny. Zapewne dlatego budzi dużą sympatie widzów, czego efektem była nagroda publiczności na Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi. Nagradzany jest również odtwórca głównej roli Aleksandr Jacenko. Jego główna rola jest wprost znakomita.

Film urzekł również na warszawskim festiwalu filmów rosyjskich Sputnik wygrywając zarówno decyzją jury, jak i głosowanie publiczności. Taka jednoznaczność werdyktów jest bardzo rzadko spotykana. Chyba więc warto wprowadzić go do dystrybucji kinowej?


Zwiastun:

 • Produkcja: Rosja

 • Rok: 2017

 • Gatunek: komediodramat, dramat, medyczny

 • Reżyseria: Boris Chlebnikow

 • Scenariusz: Natalia Mieszczaninowa, Borys Chlebnikow

 • Zdjęcia: Aliszer Chamidchodżajew

 • Obsada: Aleksandr Jacenko, Irina Gorbaczowa, Nikołaj Schreiber, Maksim Łagaszkin

Festiwale:

 • Sputnik: Najlepszy film, nagroda publiczności

 • Nagroda Główna Festiwalu, Nagroda za najlepszą główną rolę męską (Aleksandr Jacenko) oraz Nagroda publiczności na 28. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi

 • 2017 Nagroda za najlepszą główną rolę męską (Aleksandr Jacenko) na MFF w Karlowych Warach

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
 • Twitter Social Icon
bottom of page