„Zanurzeni” – miłość w czasach terroryzmu (ocena 7/10)


Najnowszy film Wima Wendersa („Paris, Texas” „Pina”, Sól Ziemi”, „Koniec przemocy”, „Nie wracaj w te strony”, „Kraina obfitości”), ale jakbym nie wiedział to bym złamanego grosza nie postawił na tego reżysera. Bo to nietypowe, bardzo przystępne dla współczesnego widza dzieło.


James (James McAvoy) spotyka przypadkowo w hotelu piękną, acz początkowo niedostępną kobietę – Danielle (Alicia Vikander). Danielle jest naukowcem, pracoholikiem, zajmuje się badaniem najgłębszych pokładów oceanu. James wyjeżdża do Somalii żeby pomóc w poszukiwania wody. Czyli H2O łączy bohaterów. Ich romans ogląda w retrospekcjach, bo główny wątek rozwija się po rozstaniu: Danielle jedzie w trudną misję z ryzykownym zanurzeniem, a James w Somalii ma jeszcze większe problemy.


Wim Wenders zrealizował film ze spójną fabułą, dynamiczny, momentami popadający nawet w kino sensacyjne. Wplótł współczesne konflikty zbrojne i religijne. Dwutorowa narracja odsłaniająca kolejne fakty uatrakcyjnia fabułę. Film się ogląda z zainteresowaniem, bez cienia nudy, co jak wiadomo rzadkie w twórczości ogarniętego manią statecznego kina z przedłużaniem do granic bólu scen - Wendersa. Nie wiem, czy dla zagorzałych fanów Wendersa to będzie do przełknięcia, szczególnie że koniec jest bliski standardom patetycznego kina amerykańskiego. Ale widzom na pewno ta produkcja się spodoba.


Subtelne wtręty przyrodnicze, piękne widoki podczas podwodnych badań – to jedyne w czym widać znanego nam Wendersa. Ale tych scen jest niewiele, głównie pod koniec. Nawet nie ma zbyt wiele wtrąceń ekologicznych.


Bardzo dobrze czuje się dwójka aktorska: Vikander jest urocza i gra bardzo subtelnie. Także McAvoy powstrzymał tutaj wodze i zagrał przekonywująco – mimo że jego rola jest bardzo niejednoznaczna.


Dobrą pracę wykonał scenarzysta - Erin Dignam przekładając na język filmowy powieść byłego korespondenta wojennego J.M. Ledgarda. Oparcie scenariusza na książce nie jest tutaj widoczne, co w wielu innych przypadkach się nie udaje. Lubię odkrycie dopiero po filmie, że jest on adaptacją książki, bo najczęściej czuć to po kilku minutach seansu.


Pytanie tylko, dlaczego wciąż ten znakomity, ale również z potencjałem kasowym, film nie ma daty polskiej premiery? Dobrze, że przynajmniej Laudyn się ogarnął i zakwalifikował na pokaz zamknięcia 33 Edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Nawet zwiastuna ten film jeszcze nie ma.

 • Produkcja: Francja, Niemcy, Hiszpania

 • Rok: 2017

 • Gatunek: dramat, melodramat, sensacja, thriller, przyrodniczy

 • Reżyseria: Wim Wenders

 • Obsada: Alicia Vikander, James McAvoy, Alex Hafner, Celyn Jones, Darian Martin, Charlotte Rampling

 • Scenarzysta: Erin Dignam

 • Producent: Cameron Lamb

 • Montażysta: Toni Froschhammer

 • Operator: Benoit Debie

 • Muzyka: Fernando Velazquez

Warszawski Festiwal Filmowy 2017: Film zamknięcia

Ostatnie posty
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Follow Us
 • Twitter Social Icon