"Niezwyciężeni" - 50 lat okupacji (ocena 8/10)

September 19, 2017

Ten czterominutowy film wzbudził więcej dyskusji, niż wszystkie tegoroczne premiery razem wzięte.

Produkcja zlecona przez IPN jest powszechnie dostępna, była również wyświetlana w jednej z sieci, oczywiście przed innym filmem.

 

Główna teza tej, znakomicie pod względem graficznym zrealizowanej, animacji opiera się na zrównaniu okupacji niemieckiej i PRL. Polacy są przedstawieni jako jedyni, którzy zdradzani przez wszystkich wokół walczyli o odzyskanie państwowości. Może jest to postrzeganie zbyt skrajne i wybiórcze, ale stanowi znakomita odtrutkę na propagandę, która dominowała również po 1989 roku.

 

Bardzo interesujący i znamienny jest dobór wydarzeń oraz kluczowych postaci. Oczywiście z miejsca podniósł się, w wiadomo jakich mediach, wrzask, a że nie ma Wałęsy (agenta SB mieli do tej produkcji włożyć?), a że nie ma kobiet (akurat była ratująca Żydów Sendlerowa). Bardziej mi zabrakło Kuklińskiego.

 

Siłą filmu jest z pewnością charyzmatyczny narrator. W polskiej wersji Mirosław Zbrojewicz, w anglojęzycznej – bo jest takowa – niejaki Sean Bean: z Gry o Tron, podobno bardzo popularny.

 

Ta znakomita produkcja powinna być jak najszerzej upowszechniania, bo to doskonała lekcja historii: krótka, wyrazista, wymowna. Szacunek dla twórców.

 

Cały film:

 

 

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
  • Twitter Social Icon