top of page

"W środku wulkanu" - droga Islandii na Euro (ocena 8/10)


W ramach wakacyjnego cyklu: "Dobre filmy, które nie trafiły do polskich kin" znakomity dokument sportowy w reżyserii Sævar Guðmundssona (weź i wymów to nazwisko) o drodze zespołu Islandii na pierwszą w historii tego kraju wielką imprezę: Euro we Francji. Jak wiadomo fanom piłki także na boiskach francuskich ta niezwykle waleczna drużyna zrobiła furorę eliminując w fazie pucharowej Anglię, i to kilka dni po słynnym głosowaniu o Brexicie.


Islandzki dokument był pokazywany na Warszawskim Festiwalu Filmowym, zajął ósme (dopiero) miejsce w głosowaniu publiczności na najlepszy film dokumentalny. Co ciekawe twórcy zaszczycili widzów WFF swoją obecnością i opowiadali wiele ciekawostek, a nawet robili śmieszne rzeczy - TUTAJ.


Opis:

Niewiarygodna historia złotej generacji islandzkiego futbolu, jednej z największych niespodzianek w historii światowej piłki nożnej. Przyglądamy się z bardzo bliska drużynie, która sprawiła, że świat ich zauważył – Islandczyków – najmniej liczny naród, który kiedykolwiek brał udział w ćwierćfinałach jednych z najważniejszych turniejów piłkarskich na świecie. Dokument opowiada historię młodych chłopaków dorastających na Islandii, którzy mieli nierealne marzenia, by pewnego dnia zagrać dla swojego kraju w jakiś ważnych mistrzostwach. Oglądamy archiwalne materiały z gwiazdami drużyny i całą drogę eliminacji do Euro 2016 z punktu widzenia piłkarzy. Ruszamy razem z nimi w tę niesamowitą podróż. Prawdziwa historia tego, jak naród liczący 330 tysięcy ludzi wyrównał swoje szanse przy pomocy odpowiedniego nastawienia i nowego trenera.


Wrażenia

Film zaczyna się od … porażki. Przegranych baraży z Chorwacją. Ale kolejne eliminacje to już historyczny sukces islandzkiego futbolu. I sława na cały świat, że tak mało liczny kraj wyselekcjonował drużynę, która wygrywa z Holandią, Czechami i Turcją. Nikt się jeszcze nie spodziewał, że we Francji wygra z dumnymi Anglikami.

Twórcom tego niezwykłego, nie tylko dla kibiców piłkarskich, dokumentu trzeba już pogratulować samej intuicji żeby akurat przed walką o wyjazd do Francji towarzyszyć z kamerą późniejszej rewelacji turnieju.

WP QUADS Content Ad Plugin v. 1.5.1

pierwsza reklama elastyczna Pasjonujący, perfekcyjnie zrealizowany, emocjonujący i dynamiczny dokument.


Film do kin nie wszedł, nie wiem czy gdzies go można obejrzeć. To dziwne - bo pasowałby nawet do kanałów sportowych.

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page