top of page

"Uczeń" - zwycięzca 10. Festiwalu Sputnik


10. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik stał na dość zróżnicowanym poziomie. Ale laureat Grand Prix - zasługuje na szczególną uwagę. A premiera w polskich kinach dopiero w styczniu 2017.


Basen

Zaczyna się niewinnie. Chłopak odmawia uczestnictwa w zajęciach szkolnych z pływania. Zaskoczeniem jest dopiero powód tej decyzji. Wynika on z pobudek religijnych i protestów przeciwko obnażaniu się na szkolnym basenie.


Biblia

Bohater nie rozstaje się z Pismem Świętym. Interpretuje je jednak na swój sposób, dosyć jednoznaczny. Praktycznie przemawia cytaty z Księgi, a wszelkie odstępstwa od norm ustanowionych przez religię uznajemy za poważne odstępstwo i reaguje na nie bardzo ostro. Trochę ciężko z takim gościem dogadać się w szkolnej ławce.


Dziewczyny

Próbuje go utemperować podrywem szkolna piękność, ale wychodzi z tego niewiele, no może poza pocałunkiem. Chłopak w dalszym ciągu chce nieść kaganek teologiczny i przenosić surowe zasady na szkolne zwyczaje.


Pani od biologii

Trafia kosa na kamień. Konflikt z ateistyczną nauczycielką (pewnie Żydówką nienawidzącą wiary chrześcijańskiej) ogarnia całą szkołę i zapewnia fabularny konspekt do końca.


Dialogi

Największą zaletą całego filmu są naprawdę mądre dialogi. I trzeba przyznać, że odnosi się do do różnych postaci i postaw religijno-moralnych. Ciekawym pomysłem jest również obrazowanie cytatów biblijnych wskazaniem konkretnego fragmentu Pisma.


Bardzo dobry film i zasłużona nagroda festiwalowa:


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page