top of page

"Hedi" - słabe jak Peugeot (ocena 4/10)


Film belgijsko-francusko-tunezyjski.

Gościł na warszawskim festiwalu Afrykamera (był nawet filmem otwarcia tej imprezy) - czyli klimaty afrykańskie najbardziej do niego pasują. A jak ktoś jest bywalcem tego festiwalu, to wie jak nieśpieszne tempo mają prezentowane tam filmy.

Był również na Festiwalu Wiosna Filmów - dystrybutor tego festiwalu usilnie wprowadza potem filmy do normalnej dystrybucji, co zazwyczaj kończy się klęską frekwencyjną.

"Hedi" w warszawskim repertuarze był obecny wszystkiego 7 dni, w tym na ostatnim seansie były 3 osoby. Zupełnie nie rozumiem tej manii we wprowadzaniu tego typu filmów do kina. Od razu wysyłać to do jakiegoś AleKino.


Nagrody

Na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale film dostał dwie nagrody: za najlepszy debiut dla reżysera (Mohamed Ben Attia) i za pierwszoplanową rolę męską (Majd Mastoura). Berlinale to zdecydowanie festiwal, który - przynajmniej dla mnie - jest idealną wskazówką: filmów tam nagrodzonych nie da się zdzierżyć w kinie ...


Fabuła

Tytułowy Hedi jest sprzedawcą najpopularniejszej francuskiej marki samochodów. Za kilka dni planuje ślub. Jest cichy i spolegliwy, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Szef nie zgadza się dać mu urlop na podróż poślubną - trudno, musi się hajtać - trudno. Ale jak wiadomo "cicha woda brzegi rwie" więc kilka razy w tym ślamazarnym filmie Hedi się ożywi.


Realizacja

Nawet najlepsza historia w tak wolnym tempie opowiadana może zanudzić na śmierć. Naprawdę nie wiem co ma w sobie kino afrykańskie, że jest tak potwornie nudne. To już europejskie kino LGBT nie jest tak potwornie minimalistyczne. Gra aktorska Attia jest dokładnym odwzorowaniem powiedzenia "grać na jednej minie".Recenzje

Krytykom też chyba niespecjalnie się chciało to oglądać, ale nie wypadało im pewnie krytykować filmu nagradzanego:

  • metaforyczna opowieść o zderzeniu porządków - Anna Tatarska z "cojestgrane"

  • najpierw trzeba mieć porządek we własnej głowie, aby móc potem przejąć myśli i problemy drugiej połówki oraz dzielić się z nią swoim życiem - Katarzyna Kurowska z "Przekładaniec filmowy"

  • ciche, wartościowe, choć niekoniecznie odkrywcze kino - Jakub Popielecki Filmweb

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page