top of page

"Sługi boże" - Wrocław i erotyka (ocena 5/10)


Duże nadzieje, w sumie nie wiadomo dlaczego, wiązano z tym filmem.

Tymczasem reżyserem jest mało płodny spec od scenariuszów - Mariusz Gawryś.

Co gorsza to właśnie scenariusz jest największym problemem w tym filmie ...


Fabuła

Komisarz wrocławskiej Policji dostaje sprawę tajemniczego upadku młodej dziewczyny z murów wrocławskiej Katedry. Grany przez Bartłomieja Topę należy do grona niepokornych i musi jeszcze zaliczać spotkania z psychologiem. W tle brudne interesy Kościoła, handel gruntami, molestowanie nieletnich. Na głowę Topie jeszcze zrzucają niemiecką pomagierkę.

Logika

Niestety narracja w tym filmie jest zupełnie niedopracowana, co dziwi - w końcu reżyserem był scenarzysta wielokrotnie nagradzany. Wątek kryminalny im dłużej trwa tym jest bardziej absurdalny, i jak ktoś zacznie się zastanawiać to znajdzie cała masę niedorzeczności.

Aktorzy

Topa robi wszystko żeby się wybić ponad ten słaby scenariusz. I trzeba przyznać, że przez długi czas trzyma ten film w ryzach, co tylko potwierdza jego talent.

Niestety kompletną porażką są panie: Julia Kijowska, a szczególnie Małgorzata Foremniak. Zatrudniona chyba tylko do odważnych scen erotycznych wręcz irytuje swoją obecnością na ekranie. Inna sprawa, czy to jej wina, czy fatalnie napisanych dialogów w wątku kobieco-męskim.

Do drugoplanowych ról zaangażowano doświadczonych aktorów (Woronowicz, Stelmaszyk, Talar, Konopka), którzy dostali postacie tak szablonowe i przerysowane, że nie są w stanie zupełnie nic z tego wyciągnąć. Jedyną jasną postacią aktorską jest jeszcze Monika Dryl, jako specjalistka w zakresie sekcji zwłok (oczywiście była kochanka komisarza).

Sceny erotyczne

Są. I są świetnie nakręcone. Problem w tym, że nie pasują do fabuły. I nic nie wnoszą. Zmarnowany wysiłek i odwaga Małgorzaty Foremniak.


Wrocław

Tak dobrze Wrocławia, jako mrocznego miasta próżno szukać w innych filmach. znakomite zdjęcia dodatkowo budują klimat filmu: takiego mrocznego thrillera. Wypaliłoby, gdyby nie ten fatalny scenariusz.


Zwiastun:Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page