top of page

"Neonowy byk" - seks z ciężarną (ocena 4/10)


Nagrodzony nagrodą główną „Neonowy byk” w reżyserii Gabriela Mascaro prezentowany był na Warszawski Festiwalu Filmowym w sekcji Konkurs Międzynarodowy i zyskał sympatię jury.


Ocena festiwalowa

Wg "Wody": film jest mało interesujący… chyba że, dla kogoś kto lubi klimat rodeo. W samej historii nie znajduje nic wyjątkowego, wciągającego czy poruszającego i nawet nie wiem jak ją streścić. Życie ekipy zajmującej się tym procederem, jest jak życie cygańskiej lub cyrkowej trupy… ciągle w ruch, bez stałego miejsca i wygód, domem jest przyczepa lub namiot.


Jedyna ciekawa scena, to taniec kobiety z głową konia – zmysłowy, pięknie sfotografowany i z piękną muzyką.

Poza tym nieciekawy scenariusz i przeciętna gra aktorska, tym bardziej nie rozumiem nagrodzenia go nagrodą główną WFF. Może do jury „przemówiły” "przegięciowe" sceny seksu z ciężarną, pozyskiwania końskiego nasienia i porannego sikania… pokazane dość szczegółowo. Fabuła Problem w tym, że w tym blisko 100 minutowym filmie prawie jej nie ma. Akcja dzieje się wśród opiekunów zwierząt do rodeo. Jeden z bohaterów jednak bardziej zainteresowany jest projektowanie stringów.

Realizacja To stonowane, z długimi scenami, minimalizacją dialogów, akcji i dynamizmu kino. Zachwycają się nim tylko tacy, którzy uważają że kino ma odzwierciedlać codzienne życie. Czyli na przykład taka trzyminutowa scena depilacji jest jak najbardziej na miejscu. My uważamy, że w kinie nie ma miejsca na nudę, i takie filmy do nas nie przemawiają. Mamy wrażenie, że jesteśmy w większości.

Erotyzm Zapewne te bardzo dosadne sceny zapewniły nagrodę jury warszawskiego festiwalu. Problem w tym, że są one bardzo słabo nakręcone, albo tak jak przedostatnia, długa - kilkuminutowa scena w filmie - seksu z ciężarną, po prostu niesmaczne.


Recenzje Krytycy podzielają decyzje, albo się nią sugerują, jury, i pozytywnie, a nawet entuzjastycznie oceniają film: Wyborcza: "wizja brazylijskiego reżysera wydała się artystycznie bardzo interesująca" Filmaster: "bez wątpienia jedna z najlepszych metafor, jakie w tym roku dało nam kino" Filmweb: "Niedookreśloność - i bogactwo wizualnych metafor - czyni z "Neonowego byka" fascynujące kino o doświadczeniu nowoczesności" Onet: "miłośnicy tego typu kontemplacyjnego, spokojnego, wymagającego skupienia kina będą zachwyceni"

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page