"Soy Nero" - z Meksyku poprzez USA do Afganistanu (ocena 5/10)

August 23, 2016

Koprodukcja francusko-meksykańsko-niemiecka o USA. Film wchodzi na polskie ekrany dopiero w grudniu. Był prezentowany na Festiwalu w Berlinie.

"Soy Nero" jest bardzo nierówny i dwukrotnie zmienia gatunek, od dramatu poprzez tragikomedię, aż po kino wojenno-sensacyjne. Te zmiany niestety nie służą dobrze filmowi, jest on niespójny i męczący w odbiorze.

 

Fabuła

Etap 1: Młody chłopak Nero (bardzo przeciętny Johnny Ortiz) dokonuje ryzykownej próby przedostania się nielegalnie z Meksyku do USA. Był już wcześniej w Stanach, ale musiał wyjechać. Teraz ma w planie przedostać się i zaciągnąć do armii, co zapewni mu obywatelstwo.

Etap 2: Nero dociera do Beverly Hills w poszukiwania swojego brata. Początkowo zostaje aresztowano, ale udaje mu się wybłagać policjantów i dociera do luksusowego domu, gdzie przebywa  brat z atrakcyjną kobietą. Wieczór spędzony w luksusie, nad basenem stawia pytanie o źródło powodzenia finansowego brata. Poranek rozwiewa ten sen.

Etap 3: Chłopak znajduje się już jako żołnierz na misji wojskowej. Dochodzi do ataku i Nero musi walczyć o życie.

 

Ocena

Film jest bardzo niechlujnie zrealizowany, nie zachwyca aktorstwem i pomimo kilku dynamicznych scen razi powolną akcją nużąc widza. Praktycznie żadna z trzech odsłon "Soy Nero" nie zachwyca, a całość cierpi na wady kina ambitnego. Motywacje bohatera są niejasne, nie zdobywa on sympatii widza, a jego odyseja wlecze się jak żółw.

Sądząc po zakończeniu twórcy spoza USA chcieli zwrócić uwagę na proceder wstępowania od armii w celu zdobycia obywatelstwa. Nie bardzo jednak wiadomo, co miałoby być w tym interesującego. Meksykanin na własną odpowiedzialność podejmuje taką decyzję, podobnie zresztą jak cała masach innych, w tym również rdzennych Amerykanów.

 

Recenzja

Film był już prezentowany w Polsce więc jest kilka recenzji.

Filmweb: "frustruje, bo pozbawia widzów wszelkich wątpliwości"

Onet: "nierówny, który jednocześnie jest świetnym dowodem tezy, że równie łatwo wzbudzić zainteresowanie widza, co go do siebie zniechęcić"

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
  • Twitter Social Icon