top of page

"Cień" - Diane Kruger


Trzeba uważać na film „Cień” bo ma nawet dobre recenzje. Polska komedia „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach” zawierała motyw gościa, który przyjechał z Afganistanu, jest kierowcą autobusu i ma kłopoty małżeńskie (rozwód) oraz psychiczne. No to w filmie Cień podobny motyw jest jedyny i przewodni. Były żołnierz jest ochroniarzem, ale cierpi na jakieś schorzenia psychiczne, zapewne będące traumą z wojny. Dostaje zadanie ochrony pięknej kobiety. Na ekranie pojawia się Diane Kruger i to jedyny w zasadzie plus tego filmu. Bo nie co że ładna to jeszcze stara się jakoś aktorsko udźwignąć ten przegrany – od początku – film.


Partneruje jej bowiem taki drewniak (Matthias Schoenaerts), że nawet Fuksa mu ciężko byłoby powierzyć na zwykłe wyprowadzenie dookoła Sejmu.


Reżyser próbuje przez pierwszą połowę filmu budować nastrój. To znaczy na ekranie nic się dzieje, poza smętną twarzą głównego bohatera. W drugiej połowie jakby chciano nadrobić stracony czas wplątane są sceny sensacyjne, a akcja nabiera tempa. Tyle że i tak nigdzie nie prowadzi. I do końca nie wiadomo co ten film miał pokazać, poza zgranym do bólu (nawet w polskiej komedii) motywem traumy po doświadczeniach wojennych.


Niestety film jest słaby. Co prawda już zniknął z repertuaru, ale pewnie przytuli go jeszcze jakaś stacja telewizyjna.

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page