"Scena ciszy" - barbarzyńcy

April 30, 2016

Film dokumentalny „Scena ciszy” to tak jakby druga część oscarowej „Sceny zbrodni”. Znowu przenosimy się do Indonezji i dotykamy tematu strasznych, masowych mordów w latach 60-tych na komunistach.


Film został wprowadzony od tygodnia do kina i nawet ma przyzwoitą frekwencję, jak na sale studyjne. Problem w tym, że już kilka miesięcy temu był pokazywany w telewizji i jest „powszechnie” dostępny. A sam też niespecjalnie jest „kinowy”, bo tak naprawdę to wartych obejrzenia jest zaledwie kilka scen.


Motywem przewodnim jest postać optyka wędrującego z usługą dopasowania odpowiednich szkieł, który w tragicznych latach stracił bestialsko zamordowanego brata. Teraz staje oko w oko z mordercami, którzy są postaciami powszechnie szanowanymi i nie rzadko sprawującymi ważne funkcje państwowe.
Niektóre fragmenty tego filmu wprost wbijają w fotel. „Bohaterowie” wydarzeń ze szczegółami opowiadają sposoby zabijania ludzi. Lekarstwem żeby to wszystko wytrzymać psychicznie jest … picie krwi ofiar. Jeden z morderców wręcz jest zdziwiony, że Amerykanie nie nagrodzili za ten „wysiłek” dzielnych wykonawców. Mogli im w końcu zafundować wyprawę do USA, chociażby statkiem.


Z punktu widzenia przeciętnego widza (Europejczyka na przykład) kwestie wypowiadane z ekranu są szokujące. Fakt, że tacy ludzie, nie tylko są bezkarni, ale nawet dumni z tego co zrobili, pokazuje na jakim etapie rozwoju jest ludzkość.

Dlaczego ten film jest jednak słaby, nużący i nie warty pełnego obejrzenia? A no dlatego, że tych ciekawych (acz szokujących) fragmentów jest niewiele, a resztę czasu reżyser wypełnia nic nie wnoszącymi scenami typowymi dla tak zwanego „kina ambitnego” (np. gość przez minutę myje szybę sklepu). To trochę taki odgrzewany hotel „Sceny zbrodni”, a szkoda bo przy odpowiednim montażu mógłby powstać 30 minutowy rewelacyjny dokument.

  

 

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
  • Twitter Social Icon