top of page

Pakt z diabłem - bostońscy bandyci


"Black Mass" - niezbyt dobrze przetłumaczony na potrzeby polskiej dystrybucji jako "Pakt z diabłem" - gości na ekranach kin od 16 października.

Film w reżyserii Scott'a Copper'a ("Szalone serce", "Zrodzony w ogniu") z John'em Depp'em w roli szefa mafii to opowieść o światku przestępczym Bostonu od 1975 roku.

Film jest adaptacją książką i tak się można na nim czuś - jakby ktoś nam czytał lekturę. Jest strasznie przegadany, niespójny, fatalnie zrealizowany, reżyser pomysłami zaczyna sypać dopiero podczas napisów końcowych.

Ponad dwugodzinne słuchanie opowieści o świecie przedstępczym kończy się stwierdzeniem, że szef mafii to gangster - odkrywcza puenta. W dodatku obraz jest nadmiernie drastyczny, strzelanie w głowę z bliskiej odległości to podstawowy przerywnik dialogów, jedynie prostytutkę udusili - co za odmiana. W dodatku wszystkie te przestępstwa dokonywano w biały dzień np. na skrzyżowaniu na światłach. Że policja bostońska musiała się uciekać do świadków koronnych to jakiś absurd.

"Ogień"


"Ogień" odradza ten film, ale "Woda" ma inne zdanie:


Ja jednak będę trochę bronić produkcji Scott'a Copper'a.

Moim zdaniem film jest ciekawie zrealizowany, narratorem jest postać drugoplanowa (to ciekawy zabieg). Akcja jest dynamiczna a wydarzenia ujęte w formie retrospekcji... bo tak na prawdę bieżącymi wydarzeniami, które stanowią ok. 20% filmu, są przesłuchania świadków oskarżających główną postać - Bulgera, rewelacyjnie (po wielu rolach "z przymróżeniem oka") zagranego przez Johnny Deep'a. Pozostałe kreacje aktorskie (Joel Edgerton; Benedict Cumberbatch; Kevin Bacon; Jesse Plemons i inni) nadają filmowi autentyczności.

Świetnie przedstawiony świat przestępczy Bostonu lat 70/80-tych z dbałością o szczegóły, takie jak: stroje, fryzury, wnętrza, auta). A że brutalnie, cóż ten światek (szczegówlnie kiedy jedna grupa chce wyeliminować drugą) nie przebiera w środkach i nie bawi się w konwenanse.

Obraz Scott'a przedstawia szczegóły jednej z gównych afer, która dotknęła FBI w tamtym okresie i genezę skazania osób w nią zamieszanych (gangsterów i współpracującego z nimi aganta FBI). więcej szczegółów zdradzać nie chcę.

Ogólnie zachęcam do obejrzenia - nie będzie to stracony czas i pieniądze.

"Woda"

https://www.youtube.com/watch?v=YNVSEHqvtQ8

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page