top of page

„Śmierć Zygielbojma” – obojętność wobec zagłady Żydów (ocena 5/10)


Temat zasługuje na pełniejszy i lepiej dopracowany film.

W londyńskim mieszkaniu zostaje odnaleziony Polski emigrant - członek rządu na uchodźstwie. Wiele wskazuje na samobójstwo, co w przypadku Żyda jest bardzo rzadko spotykane.

To kolejny z filmów inspirowany obecną polską tendencją do odkłamywania historii II Wojny Światowej. Jednym z takich tematów objętych zmową milczenia jest brak reakcji rządów alianckich na informacje o niemieckich planach pełnej eksterminacji narodu żydowskiego. Do tej pory temat był eksponowany poprzez postać Jana Karskiego, który jako emisariusz pojawia się także w tej historii. Protagonistą jest jednak słabo znany Żyd Szmul Mordechaj Zygielbojm – społecznik i aktywista, co ciekawe ateista, emigrant walczący o posłuch brytyjskiej opinii publicznej. Postaci bardzo filmowa i ciekawa. Stąd poczucie niewykorzystania tematu. Film jest bowiem bardzo powierzchowny, jakby urwany, nie przebija się z pełnym przesłaniem. Błędem wydaje się także równoległa narracja: śledztwo w sprawie śmierci bohatera jest bowiem dużo mniej ciekawe od jego działalności. Co prawda jest czytelna, ale mało angażująca. Nie przynosi więc pokładanego przekazu, prawie tak jak płonne były nadzieje na misję Karskiego czy Zygielbojma w trakcie wojny. Film dodatkowo otrzymał stygmat Polskiej Fundacji Narodowej i samego ministra Glińskiego bez sensu wymienionego w napisach końcowych. W polskich kinach utrzymał się ledwie dwa tygodni – jak więc ma zainteresować tych dla których stanowi oskarżenie?


Plusy:

+ odkłamywanie historii

+ wyrazisty protagonista

+ dobrze dobrana obsada

+ wystarczający budżet


Minusy:

- równoległa narracja

- mało angażujące pomimo tematyki

- urwane

- stygmat sponsora i ministra


Zwiastun:


produkcja: Polska

rok: 2021

data premiery: 5 listopada 2021

gatunek: dramat


· reżyseria: Ryszard Brylski

· scenariusz: Ryszard Brylski, Wojciech Lepianka

· zdjęcia: Piotr Śliskowski·

· muzyka: Jan A.P. Kaczmarek

· scenografia: Marek Zawierucha

· kostiumy: Elżbieta Radke

· charakteryzacja: Ewa Drobiec

· dźwięk: Marek Wronko, Krzysztof Jastrząb

· montaż: Maciej Pawliński

· obsada: Jack Roth, Wojciech Mecwaldowski, Karolina Gruszka, Will Brown, Christopher Fairbank, Dobromir Dymecki, Marcin Bosak, Paweł Ciołkosz, Robert Gonera, Aleksandra Popławska, Marta Ojrzyńska, Grant Masters, Beata Fudalej, Sławomir Holland

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page