top of page

„Śmierć z ogłoszenia” – Grzegorz Kalinowski


Kryminał w stylu retro z okresu międzywojennej Warszawy. Nie tylko kryminał, i nie tylko z Warszawy.

W kręgach artystycznych dochodzi do tajemniczych śmierci. A we Lwowie znika córka znanego biznesmena – tą sprawą nieoficjalnie ma zając się tajna i barwna grupa śledczych z Warszawy.

Grzegorz Kalinowski kontynuuje swoja serię kryminałów, których centralnymi postaciami są dwaj policjanci z międzywojenne Warszawy. Dokłada im nowych, ekscentrycznych pomocników. I wyszła także do innych miast. Zmiany miejsc akcji odróżniają te powieść od poprzednich, chociaż widać że autor zdecydowanie najlepiej czuję się w warszawskich opisach.


Autor wprowadza wiele postaci i wątków, każdemu poświęcając sporo czasu. Przez to fabuła jest stosunkowo zawiła i nie zawsze utrzymuje tempo. Kalinowski jednak wszystkie wątki wykorzystuje, a finalne rozwiązanie zaskoczy nawet tych, którzy zagadki kryminalne rozwiązuje za autorów w połowie powieści.


Barwności książce dodaje wplatanie postaci autentycznych. W tle akcji znani polscy lotnicy międzywojnia: Żwirko i Wigura, a także czołowe postacie sceny artystycznej: Bodo, Kiepura. Dla osób interesujących się okresem międzywojennym powieści Kalinowskiego to coś więcej niż zwykły kryminał.


Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page