top of page

„Łagier 0331”: obóz (ocena: 6/10 – za Kutaisi)


Jedno z wielu nieznanych miejsc sowieckiej opresji.

Historia obozu pracy w Kutaisi na Gruzji, gdzie wywieziono po zakończeniu II Wojny Światowej wielu Polaków z Wileńszczyzny.

Praktycznie nieznana historia radzieckiego obozu pracy. Nawet więźniowe po powrocie do Polski nie byli skłonni do opowiadań. Takich nieznanych ośrodków represji Stalina było wiele. Dużo strasznych historii i ludzkich tragedii popadło w zapomnienie. Często nawet ciała są nie do odszukania.


Film początkowo przyjmuje ciekawą konwencję. Wchodzi z akcją do Gruzinów, którzy pracują w zakładzie powstałym po likwidacji obozu. Zabrakło jednak utrzymania tej konwencji – resztę filmu obrazują wypowiedzi najbliższych rodzin. Typowa konwencja nużących gadających głów, chociaż dla samych bohaterów są to najważniejsze wywiady w życiu. Wad jest więcej: brak rozszerzenia tematu, czy też ukazania szerszej perspektywy geopolitycznej. Ale i tak należą się twórcom słowa uznania za podjęcie i realizację takiego tematu.


Film pewnie nie znajdzie rozgłosu, ale premierowe pokazy zostały rozpropagowane (nawet wstawka w głów1nym wydaniu Wiadomości TVP – co pewnie nie dla wszystkich będzie zachętą). Na pokazie byli nieliczni widzowie, co ciekawe większość stanowili Ukraińcy, którzy współcześnie mają do czynienia z mentalnością rosyjskiego zła.


Zalety:

+ wysiłek twórców

+ nieznana historia

+ osobiste wypowiedzi rodzin więźniów

+ patriotyczna promocja


Wady:

- szynel dokumentalny: „gadające głowy”, nużące wstawki

- brak szerszego kontekstu

- znikome archiwalia


Zwiastun:


produkcja: Polska

rok: 2022

gatunek: dokument

festiwale: Festiwal Filmowy NNW


  • reżyseria: Grzegorz Czerniak, Jerzy Rohoziński, Wojciech Saramonowicz

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page